Pažintis

Makalius: Pirmoji kelionė, studijos ir sėkmingas verslas

Paulina TAŠKUTĖ | Agnė VAIKUTĖ

Šiltos jūros bangos… Besileidžianti saulė… Šašlykai draugų kompanijoje… Gal ir tu dar gyveni vasariškom nuotaikom, nors jau ruduo? Nenukabink nosies, kelionės skirtos ne tik vasarai! Plačiau apie jas papasakos kelionių žinovas Rimvydas Širvinskas-Makalius.

Kokia buvo tavo pirmoji kelionė?

Pirmoji kelionė buvo į Latvijos sostinę Rygą ir kurortą Jūrmalą. Tąkart pirmą kartą lankiausi vandens atrakcionų parke (prieš 12 metų Lietuvoje nebuvo nė vieno – nei Vilniuje, nei Druskininkuose), pirmą kartą (ir tikiuosi paskutinį) gyvenime skendau… Kelionė paliko daugybę įspūdžių – regis, viską galiu atpasakoti nuo pradžių iki galo net ir šiandien. Kitą rytą atsikėlus supratau, kad daugiau gyvenime nieko nenoriu. Tik keliauti!

Kaip kilo idėja kurti savo verslą?

Mano tikslas tikrai nebuvo įkurti kelionių puslapį, vėliau verslą ir tapti viso to direktoriumi. Viskas atėjo pamažu, savaime, galbūt todėl man dabar taip lengva apie viską pasakoti ir esu tikras, kad tai ne sėkmė, o daug atkaklaus darbo. Kai mano kelionių tinklaraštis makalius.lt išvydo dienos šviesą, kasdien jį ėmė skaityti vis daugiau žmonių. Žmonės klausdavo, kodėl neįkuriu savo verslo. Populiarėjant mano tinklaraščiui, atsirado ir pageidaujančių jame pirkti reklamą, už tai mokant man pinigus. Supratau, kad nieko nebus – laikas įkurti UAB ir imtis savo projekto rimtai, taip užsidirbti sau duonai ir gyvenimui.

 

Baigei turizmo ir viešbučių administravimo studijas. Kaip jos padėjo kuriant verslą?

Labai stipriai padėjo, nes viskas, ką išmokau teoriškai, buvo pritaikoma ir išbandoma praktiškai mano įmonėje. Pamenu, daugybė mano grupiokų nesuprasdavo, kam mums reikalinga buhalterinė apskaita, juk ne buhalteriais būsime baigę mokslus. O aš tų paskaitų dėka lengviau „susikalbėjau“ su skaičiais įmonėje, man buvo lengviau suprasti visą buhalteriją ir net susikalbėti su mano įmonės buhalteriais.

Kaip pavyko išpopuliarinti makalius.lt puslapį?

Viskas įvyko pamažu, ne staiga. Svarbiausia buvo nesustoti net ir tada, kai nesisekė, kai manęs niekas neskaitė. Sulaukiau nemažai kritikos, bet vėl atsistojau, susikaupiau ir net studijų metu, po paskaitų, iki nakties rašydavau patarimus keliautojams. Šiais mano patarimais, kuriais dalinausi tik iš savo kelionių patirties, ėmė dalintis ir didesnės žiniasklaidos priemonės. Netrukus vis daugiau žmonių sužinojo apie mane ir mano projektą, žodis Makalius jiems nebebuvo svetimas. Svarbiausia buvo nesustoti, bet kartu ir neskubėti – viską dariau pamažu, neinvestavau į reklamą. Norėjau, kad žmonės apie mane kalbėtų iš lūpų į lūpas.

Su kokias sunkumais dažniausiai susiduria jaunimas, kurdamas tokio tipo verslą?

Atsakymas labai paprastas – per greitai nuleidžia rankas. Nusprendus įkurti savo verslą, reikia ne tik gerai skaičiuoti, gerai pasverti „už“ ir „prieš“, bet ir atsiradus menkiausiems sunkumams, neprarasti motyvacijos, nesustoti, nenuleisti rankų.

 

Papasakok, kuri kelionė tau paliko didžiausią įspūdį.

Sunku dabar atgaminti, kurią šalį įsimylėjau, kasdien turiu vis kitą nuomonę. Labiausiai man patiko atostogos JAV, Kalifornijoje. Apsilankiau žymiausiuose pasaulio miestuose, pamačiau Holivudą, pabuvau tose vietose, kurias matydavau tik filmuose, maudžiausi paplūdimiuose, kuriuose mėgsta maudytis ir šalia gyvena didžiausios pasaulio garsenybės. Į Kaliforniją grįžtu kas dvejus metus. Ši valstija niekada neatsibos!

Kokias šalis dažniausiai renkasi lietuviai? Kokios kelionės populiarios studentų tarpe?

Lietuviai mėgsta rinktis tiesiogines kryptis, poilsines: Turkija, Bulgarija, Graikijos salos, Ispanija. Jeigu vyksta savaitgaliui, keliauja į kaimyninę Latviją, skrenda į Barseloną, Romą, Paryžių ar Milaną. Jaunimas mėgsta pramogines keliones, tačiau kryptys visuomet lieka tokios pačios, skiriasi tik viešbučiai – jie dažniausiai būna prie pat pasilinksminimo vietų, triukšmingesniuose kurortuose ir miesto vietose prie barų. Jaunimas nėra labai išlepęs, jiems tinka pigiausi variantai nakvynei.

Kokių patarimų duotum studentams, kurie nori pigiai pakeliauti?

Aš būdamas studentas dar neturėjau pinigų – visi jie buvo mano versle. Gaudavau tikrai labai mažą atlyginimą (išsimokėdavau jį tik simbolinį), todėl visais būdais stengiausi taupyti pinigus, nes žinojau, kad keliauti vis tiek norėsiu. Kartais sau neleisdavau eiti „ošti“ į miestą ar važiuoti į kokią sodybą su draugais. Tiesiog labai prižiūrėjau savo išlaidas. O jeigu galimybių keliauti vis tiek nebuvo (pinigų nepakako), atidėdavau keliones geresniems laikams. Nors… studijų metu mano kelionės buvo linksmiausios.