Pažintis

Žurnalisto darbas – atsitiktinumas, virtęs gyvenimo profesija

Živilė MASYTĖ

Šiandien įkvėpimo rubrikoje televizijos žurnalistas, laidų vedėjas, prodiuseris, filmų garsintojas, rašytojas ir dėstytojas – Rytis Zemkauskas.  Mano asmenine nuomone, šis žmogus tarsi didelis įkvėpimas, o jo darbai – pavyzdys, į kurį vertėtų lygiuotis, todėl kviečiu susipažinti ir dalinuosi trumpu pašnekesiu su savo įkvėpimu. Gero skaitymo!

Trumpam prisiminkite studentavimo laikus. Koks buvote studentas?

Aš buvau dirbantis studentas. Ne tik studijavau, bet tuo pat metu ir dirbau, kad nereiktų sėdėti mamai ant sprando. Įstojau į anglų kalbos ir literatūros studijas, nes turėjau tikslą bėgti iš Sovietų Sąjungos, taigi norėjau gerai mokėti užsienio kalbą. Buvau studentas, kuris mažai studentavo. Atsimenu, kad mūsų laikais mokytis nebuvo sunku ir aš galvodavau, kad privalau gauti gerus pažymius. Manau, kad dabartiniams studentams yra šiek tiek sunkiau, o mūsų švietimo sistemą reiktų smarkiai keisti.

Kokias pagrindines švietimo problemas galėtumėte išskirti?

Pirmiausia testų sistemą, kuri yra iš principo žalinga, nes vaikai išmoksta pažymėti vieną iš kelių atsakymų, kas yra fundamentali kvailystė. Testai susiaurina mokymąsi iki mechaninio iškalimo ir neugdo mąstymo, todėl tai reikėtų keisti. Toliau reikia keisti mokytojų motyvaciją. Mokytojas turi būti motyvuotas, o mano pasiūlymas būtų toks: mokytojo specialybė turi būti prikabinta prie bet kokios kitos esamos studijų programos ir dėstyti galėtų bet kokią mokykloms tinkamą aukštojo mokslo specialybę baigę žmonės. Nerandi darbo – eik mokytojaut, esi jaunas – eik mokytojaut. Pedagoginių institucijų klausimą taip pat reiktų pergalvoti ir tai puikiai įrodė „Renkuosi mokyti“ programa, kurią reiktų plėsti iki nacionalinio lygmens. Na ir, suprantama, mokytojo prestižo ir atlyginimo didinimas. Tai turi būti sprendžiama iš esmės ir kompleksiškai.

Kas lėmė tai, kad baigęs lingvistikos studijas dirbate žurnalistinį darbą?

Tai – atsitiktinumas. Tikriausiai aš tik dabar galutinai prisipažinau sau, kas aš esu iš tikrųjų, ir kad mano pagrindinis sugebėjimas yra pastebėti tam tikrą temą ir ją aprašyti, papasakoti apie ją. Vadinasi, tai yra labai žurnalistinis mąstymas, kurį aš visada turėjau. Beliko tuo užsiimti.

Ar sutinkate su mintim, kad šiais laikais žurnalistu gali būti bet kas?

Žurnalistu negali būti bet kas, nes ne viskas, ką mes paskelbiame, yra žurnalistika. Mano Facebook profilis turi daugiau kaip 10 000 sekėjų. Formaliai aš galėčiau būti vadinamas žiniasklaida, bet taip nėra. Reikia skirti esminį dalyką, kad yra nuomonė ir yra tiesa. Žurnalistika ieško tiesos, pagrįstos faktais, ieško įrodymų, o visa kita yra tik nuomonė. Tai, kad mūsų nuomonė, dėka socialinių tinklų, šiandien gali būti prieinama šimtams tūkstančių dar nereiškia, kad tai yra žurnalistika, tai tik nuomonės sklaida.

Koks yra didžiausias jūsų darbo privalumas?

Įvairovė, nenuobodumas. Aš esu žmogus, kuriam greitai pasidaro nuobodu. Taigi aš pasirinkau veiklą, kuri mane nuo to gelbėja.

Kokias problemas įžvelgiate Lietuvos žiniasklaidoje?

Siauras akiratis ir per mažas domėjimasis Europos problemomis, kurios mums yra esminės, nes mes ir esame svarbi Europos Sąjungos dalis.  Taip pat skuba. Viskas daroma karštligiškai skubant, iš to ir gimsta klaidos, netikslumai ir kitos kvailystės. Didžiausia žurnalistikos klaida šiai dienai yra ta, kad nei visuomenė, nei žiniasklaidos kūrėjai aiškiai neatskiria, kur baigiasi žurnalistika ir kur prasideda šou. Labai svarbu atskirti šou ir žurnalistiką – nevadinti vieno kitu. Nebandykime aiškinti, kad tam tikro pobūdžio laidos, kurios iš esmės yra skirtos tik linksminti, yra žurnalistika. Ir atvirkščiai, darydami žurnalistiką, neieškokime pigaus efekto kaip koks Richard Quest iš CNN. Kita vertus, visuomenė per dažnai iš televizijos laidų reikalauja, kad jos ją šviestų, nors iš tiesų tai neturi jos šviesti. Jeigu atsisėdi prieš televizorių linksmintis, tai nesitikėk būti apšviestu ir išgirsti tiesos.

Kaip kilo idėja kurti savo laidas?

Iš noro išsisakyti ir iš suvokimo, kad turi ką pasakyti. Arba kitas variantas: aš tiesiog norėjau, kad mane mylėtų merginos ir kad būčiau turtingas. Jūsų teisė rinktis.

Viena populiariausių jūsų laidų „Pasivaikščiojimai“, kurios metu vaikštinėdamas kalbinate savo pašnekovą. O kaip dažnai vaikštote vienas?

Vienas aš vaikštau labai dažnai. Neseniai pajūryje kasdien nueidavau po 5-6 kilometrus. Eidamas sugalvoji naujas temas, peizažas keičiasi, verčia tave mąstyti greičiau ir įdomiau. Tą žinojo jau graikai. Na, bent jau tie, kurie turėjo laiko vaikščioti ir filosofuoti.

Ar esate skaičiavęs, kiek peržiūrėjote filmų?

Dešimtis tūkstančių. Dar prieš pradėdamas dirbti LNK buvau įgarsinęs apie 3000 filmų, o ten aš pradėjau dirbti daugiau nei prieš 20 metų ir jau gana seniai nedirbu. Tai galima tik įsivaizduoti, kiek aš jų mačiau ir įgarsinau (šypsosi).

Kokį filmą norėtumėte režisuoti?

Apie meilę ir mirtį, nes apie nieką kitą daugiau ir neverta kurti filmų. Galime sakyti, jog jie visi apie tai ir yra.

Vedėte rubriką „Snobo kinas“. Kokioje srityje galėtumėte save pavadinti snobu?

Man labai patinka sėdėti Paryžiaus „Les Deux Magots“  restorane, kuriame kažkada kažką gerdavo E. Hemingvėjus ir panašios asmenybės. Gerti ten prastą kavą, nes ten ji neskani, bet vis tiek žinoti, kad esu labai ypatingoje vietoje. Čia yra kultūrinis snobizmas.

Kaip atrodo jūsų įprasta diena?

Aš atsikeliu, o mano galvoje išsizipuoja failas, ką turiu padaryti. Iš pradžių pasirodo sąrašas darbų, kuriuos turiu arba neturiu padaryti. Paskui pradedu tą sąrašą kažkaip vykdyti, o dienos sėkmė priklauso nuo to, kaip pavyko ar nepavyko. Būna dienų, kai kartais laimingai pavyksta nieko nedaryti, galima veikti kažką malonaus. Tačiau dažniausiai vis tiek aplanko nerimas, kad nenuveikiau nieko. Taigi aš vertinu dieną pagal nuveiktus darbus.

Ką mėgstate veikti laisvalaikiu?

Aš mėgstu skaityti. Taip mėgstu, kad per mėnesį laiko nusivežęs 10 knygų į Nidą nei vienos net neatsiverčiau. Tokia tikrovė. Aš suspėju perskaityti prieš miegą kokius 2 eilėraščius. Turbūt mano laisvalaikis ir yra poezijos skaitymas.

Taisyklė, kuria visada vadovaujatės?

Kiekvienam savo.

Iš kur semiatės įkvėpimo?

Iš proceso, veiklos, darbo, nes energija gimdo energiją. Įkvėpimas – tai energija. Galima sakyti, nėra tokio daikto kaip įkvėpimas. Tiesiog yra žmonės, kurie turi mažiau energijos ir tokie, kurie turi daugiau energijos. Mano energija gaminasi dirbant savo darbus, ji gaminasi tada, kai man sekasi, kai mane pagiria, kada aš pats žinau, kad kažką gerai padariau.

Įsivaizduokite, kad galite visam pasauliui pranešti kažkokią žinią. Kokia ji būtų?

Bus geriau. Tikrai bus geriau.

Kas jums yra didžiausias įvertinimas už nuveiktus darbus?

Mano paties pasitenkinimas. Dėka savo darbo, mes neretai užverčiame pasaulį daiktais, o pasaulyje tų daiktų vis daugiau ir daugiau. Mes mirštame, o jie lieka. Aš norėčiau, kad man mirus su manim kartu ir dingtų visi daiktai, kurių pridirbau.

Ko palinkėtumėte kitam?

Linkiu bent 5 minutes per dieną skirti Lietuvai. Tai juk nėra tiek daug mums, bet labai daug Lietuvai.  Užtenka iššluoti savo kiemą ar laiptinę, pasiūlyti kokią nors idėją, padėti kitam, nes kitas irgi yra Lietuva. Tiesiog padaryti kažkokį paprastą darbą, bet galvoti, kad tai darai dėl visų, dėl bendruomenės.