Aktualijos

Mokymosi būdai

Ieva ZINOVIČIŪTĖ

Rašto darbai, koliokviumai ir egzaminai asocijuojasi su daugybe knygų bei popierių, kavos ar arbatos puodelių nukrautu stalu? Bemiegėmis naktimis ir į galvą nesutalpinamos informacijos kiekiu? Balso nuo kairiojo peties paskatintas ant lapelio pradedi rašyti špargalkę, nes kaip gi kitaip viską parašysi? Tai nėra išeitis! Artėjant VDU Studentų atstovybės organizuojamam renginiui „Apšvietimas“ dalinamės keletu patarimų, kurie padės jums lengviau įsiminti mokymosi medžiagą ir puikiai pasiruošti atsiskaitymams.

„Apšvietimas 2017“ – Konstitucijos egzamino principu paruoštas testas, kurio pagrindą sudarys klausimai iš Mokslo ir studijų, Švietimo įstatymų bei Bolonijos proceso. Taip pat studentų lauks klausimai apie savanorišką veiklą, studentišką judėjimą ir tiesioginį studentų atstovavimą. „Apšvietimo 2017“ dalyviais gali tapti visų studijų pakopų ir formų studentai.

Ruoškis po truputį

„Ai, dar daug laiko, tikrai spėsiu pasiruošti“ – kiek kartų kiekvienas sau taip sakėme prieš artėjantį atsiskaitymą? Nespėję net mirktelėti suprantame, kad to laiko jau ir nebėra.

Pirmasis patarimas – pradėk ruoštis iš anksto, po truputį. Pasiskirstyk medžiagą į mažesnius skirsnius ir reguliariai kasdien ar bent jau kas savaitę perskaityk reikalingą informaciją. Per naktį visko įsiminti tiesiog neįmanoma, tačiau tą pačią informaciją paskirsčius dalimis medžiagą kur kas geriau įsisavinsi.

Pasirink tinkamą vietą

Labai didelę svarbą turi tinkamai pasirinkta mokymosi vieta. Mokymasis namie, apsikrovus knygomis, kartais nėra pats geriausias variantas, nes dažnai dėmesį blaško netoliese stovintis šaldytuvas, netvarkyta spintelė ar kitos smulkmenos, kurios tampa kur kas įdomesnės, nei medžiagos skaitymas. Pabandykite susirasti kitą vietą sau – jauki kavinukė, biblioteka, šiltuoju metų laiku tinka parkai ir pan.

Mokykis esminę informaciją

Vytauto Didžiojo universiteto Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto dėstytojas Mindaugas Norkevičius pataria mokytis esminę informaciją.

„Dažniausiai gaunamos informacijos kiekis – labai didelis. Siūlau mokytis esminę informaciją, nes natūralu, kad žinant pačią esmę galima nesunkiai išmąstyti kitus, su tema susijusius, dalykus. Tai paskatins kritinį ir kūrybinį mąstymą“, – teigia dėstytojas.

Mokomės tam, kad vėliau galėtumėme savo žinias pritaikyti praktiškai, tad sausas, milžiniško kiekio, teorijos iškalimas – tik trumpalaikis informacijos įsiminimo būdas.

Muzika + mokslas

Muzikos klausymasis organizme išskiria laimės hormoną dopominą. Mokymasis dažnai nėra pats maloniausias dalykas, tačiau klausantis tam tikros muzikos situacija gali šiek tiek pasikeisti. Vienas iš būdų geriau įsiminti turimą medžiagą – skaitant klausyti klasikinę muziką. Teigiama, kad klasikinė muzika susilpnina kraujo spaudimą ir nuima stresą, kurį jaučia studentai ruošdamiesi svarbiems atsiskaitymams.

Jeigu nemėgstate klasikinės muzikos, rinkitės tokią, kuri kelią jums geras emocijas, padeda susikaupti.

Naudokis apps‘ais

Telefonas jau seniai tapo mūsų geriausiu draugu komunikuojant, tačiau tai puikus pagalbininkas ir mokantis! Yra nemažai programėlių, kurias galima parsisiųsti į telefoną ir pagilinti savo žinias mokantis užsienio kalbų (pvz.: Dualingo, Dictionary.com, Anki, Memrise ir kt.).

Yra programėlių (pvz.: BYJU’S- The learning App, Coursera: Online courses, Khan Achademy kt.), kurios leidžia užsistatyti klausimus, kurie iššoka atsitiktine tvarka tada, kai bandote įeiti į savo mėgstamą puslapį internete – to negalėsite padaryti neatsakę į klausimą. Toks metodas itin parankus tiems, kurie mėgsta dažnai tikrinti savo socialinių tinklų anketas ir taip gaišta mokymuisi skirtą laiką.

Naudok pomodoro techniką

Tikriausiai esate girdėję faktą, kad žmogaus smegenys negali ilgam sukoncentruoti dėmesio į vieną dalyką. Tad dar vienas patarimas – pertraukėlės mokantis. Pomodoro technika siūlo užsistatyti laikmatį ir intensyviai mokytis 25 minutes, o tada daryti 5 minučių pertrauką. Tai vienas iš pasiūlymų, tačiau jeigu jaučiate, kad savo dėmesį galite išlaikyti ilgiau nei 25 minutes, tai nusistatykite savo laiką.

Jeigu per tam tikrą, nusistatytą laiką, neišeina susikaupti ir vis kažkas blaško dėmesį, tai galite ant lapo užsirašyti visus jus blaškančius dalykus, susirašius paanalizuoti situaciją, o tada ieškoti kitos vietos arba tiesiog paslėpti tuos daiktus.

Mokykis su draugais

Visi turime draugų, kurie informaciją likus 5 minutės iki atsiskaitymo į galvą įdeda daug greičiau, nei po pusės nakties skaitymo. Tad dar vienas puikus mokymosi metodas – draugai. Susitikite ir mokykitės, aiškinkite vienas kitam dalykus visiškai paprastai. Be to, kiekvienas turime savo aiškinimo būdą, tad galėsite išsirinkti kurio draugo aiškinimas priimtiniausias, greičiau įsiminsite, o dar ir linksmai praleisite laiką.

Motyvacija ir cukrus

Yra tekę girdėti, kad mokant vaikus skaityti į knygos puslapius tėvai berdavo cukrų, kad mokymasis būtų „saldus“ ir asocijuotųsi su geromis emocijomis bei motyvuotų vaikus. Šis metodas labai veiksmingas ne tik mokant vaikus skaityti, bet ir ruošiantis rimtesniems atsiskaitymams universitete.

Pavyzdžiui, reikia atsakyti į dėstytojo užduotus klausimus, bet jums visai nėra motyvacijos to daryti. Užsibrėžkite tikslą, kad kai atsakysite iki tam tikro klausimo galėsite suvalgyti kokį nors savo mėgstamą skanėstą.

Na ką gi, belieka išsirinkti sau tinkamiausią mokymosi būdą ir sužibėti per atsiskaitymus!