Rekomenduojam

„Studis“ rekomenduoja. Knygos ilgiems gruodžio vakarams

Jau aštuntą kartą rengiama akcija „Knygų Kalėdos“ skatina dalintis skaitymo džiaugsmu su kitais, padovanojant knygų šalies bibliotekoms. Juk šaltos žiemos vakarus daug jaukiau leisti kartu su knyga rankose. Kviečiame prisijungti prie šios gražios iniciatyvos, tokiu būdu stiprinant skaitymo kultūrą Lietuvoje. O štai čia kelios knygų rekomendacijos tavo dėmesiui.

Ray Bradbury. „Fahrenheit 451“

„451° Farenheito“ yra distopinis romanas, pasakojantis apie ateitį, kurioje knygos uždraustos, o gaisrininkų pareiga yra visas nelegalias knygas sudeginti. Sudeginti reikia ir knygas, ir namus, kuriuose jas rado, o kartais būna, kad kartu sudega ir knygų laikytojai. Pagrindinis romano veikėjas yra gaisrininkas Gajus Montegas. Jis, pastūmėtas tam tikrų įvykių, galiausiai ima kvestionuoti egzistuojančią sistemą ir abejoti darbu, kurį dirbo visą gyvenimą.

Tai knyga apie cenzūrą, apie žmogaus suvaržymą, apie totalitarinę sistemą, apie knygų svarbą visai žmonijai. Pirmą kartą išleista daugiau nei prieš 50 metų, ne kartą uždrausta, tačiau šiomis dienomis aktuali kaip niekad.

Tai romanas, kurį būtina perskaityti kiekvienam knygų mylėtojui, kiekvienam maištininkui, kiekvienam nemėgstančiam knygų, nes romane vaizduojama ateitis verčia susimąstyti, o tai, manyčiau, ir yra šios knygos tikslas – skatinti skaityti ir mąstyti.

Gabrielė Juodzevičiūtė

Laura Sintija Černiauskaitė. „Kvėpavimas  į marmurą“

Tai romanas apie artumo paieškas. Net ir vienišiausiam žmogui reikia kito šilumos, meilės ir supratimo.

Izabelė vaikystėje išgyveno skaudžias artimųjų netektis, po kurių ji liko viena ir pradėjo savarankišką gyvenimą. Jau turėdama šeimą Izabelė nusprendžia įsivaikinti mergaitę, tačiau nuvykusi į vaikų globos namus pastebi ypatingą žvilgsnį, kuris pakeičia moters sprendimą. Izabelė atpažįsta mažo berniuko Iljos akyse pasirodantį paslaptingumą ir vienišumą, kuris būdingas ir jai pačiai. Po kelių savaičių berniukas atvyksta į Izabelės namus, tačiau dvi vienišos sielos po vienu stogu tampa slegiančia našta, ir moteris turi apsispręsti dėl Iljos likimo.

Kūrinys priverčia susimąstyti, kokie esame laimingi turėdami artimas sielas, kurios supranta, paguodžia ir nuramina, kad emocinė duobė – ne nuosprendis, nes iš jos pakylama.

Ši knyga tinka įvairaus amžiaus skaitytojams, tiek studentui, tiek senjorui.

Viktorija Rekstytė

John Grisham. „Skipping Christmas“

Ar prieš pat šventes sausakimšose parduotuvėse ieškodamas dovanų kartais slapčia nesusimąstai, kaip gerai būtų išvengti Kalėdų? Na, bent jau beprasmių dovanų pirkimo, namų tvarkymo, daugybės valgių gaminimo, įkyrių tetų ir dėdžių klausimų prie šventinio stalo: „o tai kodėl ne į mediciną stojai?“ arba „na, tai kada vestuvės?“. Jei pagalvojus apie šiuos šventinius atributus apima panika, John Grisham romanas „Kalėdų nebus“ – kaip tik tau.

Pagrindinis veikėjas Liuteris Krenkas prieš Kalėdas išlydėjęs dukrą į kelionę ir paskaičiavęs, kiek laiko, nuovargio, pykčių su žmona ir finansinių išlaidų reikalauja Kalėdos, nusprendžia jų tiesiog nešvęsti. Užuot išleidęs pinigus šventėms, Liuteris nuperka sau ir žmonai bilietus į kruizą po Karibų jūrą. Dėl tokio sprendimo pora yra priversta atlaikyti kaimynų, kolegų ir draugų spaudimą bei patyčias dėl tokios, esą šventvagiškos, minties – boikotuoti pačią didžiausią metų šventę. Liuteris norėjo tik vieną kartą padaryti pertrauką nuo nereikalingų išlaidų, streso ir barnių, bet ar įmanoma pabėgti nuo didžiausių metų švenčių?

Tai įdomi ir lengvai skaitoma knyga šaltiems gruodžio vakarams po sunkios dienos įsitaisius lovoje su kakavos puodeliu. Istorija verčia susimąstyti, ar vartotojiškumas, besaikis pirkimas ir skubėjimas yra tikroji švenčių esmė? Gal iš tiesų verta atsisakyti beprasmių ir varginančių švenčių ritualų? Tačiau ar įmanoma šios Kalėdų karštinės išvengti? Netikėta pabaiga primena, kad Kalėdos tikrai yra stebuklų metas, kai turėtume dalytis šiluma ir jaukumu su artimaisiais, nepamiršti daryti gerų darbų.

Knyga puikiai tiks giliai tavyje tūnančiam Grinčui, tik ir tykančiam pavogti Kalėdas, arba draugui, nuolat burbančiam, kad tos šventės – gryna nesąmonė. Tiesa, nežinau, ar Knyga įžiebs tavyje Kalėdų dvasią ir privers nekantriau laukti šventinio laikotarpio, ar priešingai – sukels norą kaip pagrindiniam veikėjui pabėgti kuo toliau nuo kalėdinio šurmulio į šiltus kraštus. Bet kuriuo atveju su gera knyga rankose bus daug lengviau laukti sesijos pabaigos ir su ja artėjančių Kalėdų, o gal ištverti varginančius šventinius ritualus.

Aleksandra Ivanauskaitė