Aktualijos

„Zero Waste“ arba kaip išsaugoti mūsų planetai gyvybę?

Marija RADIŠAUSKAITĖ

Kiekvienais metais žmonija vis labiau teršia aplinką. Šiukšlių kiekis pasaulyje kelia užterštumo lygį, plastikas atsiduria vandenynuose ir kenkia juose esančioms gyvybės formoms. Ar tam yra išeitis? Tikrai taip! Visų pirma turime pradėti nuo savęs, pradėkime naudoti sistemą „zero waste“, kuri populiarėja visame pasaulyje.

Tai kas gi tas „zero waste“?

Tai taisyklių sistema arba gyvenimo būdas, kai stengiamės nieko neišmesti į šiukšlių dėžę. Pasirenkame iš atliekų tai, ką būtų galima naudoti kasdieniame gyvenime kaip įmanoma ilgiau, o likusią dalį dedame į perdirbimą arba kompostuojame. Ši sistema buvo sukurta tam, kad neimtume naujų resursų iš ekosistemos. Galima sakyti, kad „zero waste“ sistema imituoja mūsų gamtą, ogamtoje nėra šiukšlių.

Žmogus kiekvieną dieną išmeta apie 2 kg šiukšlių. Mes gyvename vartotojiškoje visuomenėje, kurioje nevertiname savo daiktų ir sunaudojame per daug išteklių. Daugelis išmetamų atliekų net nepatenka į sąvartyną. Vietoj to, jos teršia kelius ir plaukioja vandenyne. Plastikas ypač pavojingas vandenynui, jūros gyvybei ir mūsų sveikatai. Jau dabar 90 % geriamojo vandens turi plastiko mikrodalelių.

Ir net jei pradėtų dabar, žmonija negalėtų sunaikinti visų jau pagamintų šiukšlių. Jų tiesiog yra per daug, nes mes vartojame per daug. Kad ir kaip būtų, perdirbimas vis dėlto nėra idealus sprendimas atsikratyti šiukšlių, kadangi jis mažina ne mūsų priklausomybę nuo vartojimo, o vartojimo padarinius.

Jums nereikia viso to, net jei galvojate, jog reikia

Sumažinus tai, ko mums reikia, mes sumažiname tai, ką galime išmesti. Prieš pirkdami palaukite. Apsispręskite, ar jums tikrai to reikia. Kai apsisprendėte, jog norite apsipirkti, pirmiausia patikrinkite second-hand parduotuves ar internetinių parduotuvių siūlomas prekes.

Jums tikriausiai kyla kausimas, ar vienas žmogus gali kažką pakeisti. TAIP! Kiekvieną dieną jūs turite galimybę teigiamai paveikti mūsų planetą. Kokiu būdu važiuojate į darbą? Kokius produktus perkate? Ką ketinate valgyti? Viskas yra tarpusavyje susiję. Kiekvienas jūsų įsigytas pirkinys yra pasirinkimas tokio pasaulio, kuriame norite gyventi.

Turiu 10 patarimų, kurie padės jums sumažinti susidariusių atliekų kiekį. Pavyzdžiui, pasirinkite bent 5 iš jų ir įtraukite į savo kasdieninį gyvenimą (žinoma, nebūtina skubėti, galima viską daryti palaipsniui) ir pamatysite, kaip sumažėjo atliekų jūsų gyvenime:

  1. Plastikinius butelius surūšiuokite. Nusipirkite gertuvę ar daugkartinį vandens butelį ir visada jį nešiokitės su savimi.
  2. Eidami į parduotuvę neškitės savo krepšį, o dar geriau, jei jis medžiaginis. Nepirkite plastikinių maišelių kasoje. Tai ne tik ekologiška, bet ir naudinga – sutaupysite.
  3. Pirkite produktus iš perdirbtų medžiagų. Kai kurie prekės ženklai gamina tualetinį popierių iš perdirbto pluošto, tai būna nurodyta ant pakuotės. Išvaizda ir kokybė yra niekuo ne prastesnė, nei pagaminto iš pirminės plaušienos. Tas pats galioja ir servetėlėms bei popieriniams rankšluosčiams.
  4. Atsikratykite papildomų pakuočių. Bananai atskirame maišelyje arba sūreliai ir jogurtai atskiroje pakuotėje? – that’s way too much!
  5. Asmeninės priežiūros kosmetiką pirkite popierinėje pakuotėje arba be jos. Įprastą šampūną plastikiniame butelyje galima pakeisti sauso šampūno plytele. Tai ne tik naudinga gamtai, bet ir jums – tokių šampūnų sudėtis yra natūralesnė ir saugesnė.
  6. Keliaudami pėstute, dviračiu ar viešuoju transportu saugosime aplinką. Atsisakykite savo asmeninio automobilio. Paprastas vaikščiojimas yra naudingas – norint būti sveikam pakanka vaikščioti 10 000 žingsnių per dieną.
  7. Pradėkite rūšiuoti atliekas. Raskite jums artimiausią rūšiavimo tašką, namie paskirkite vietą atskiroms dėžėms su popieriumi, plastiku, stiklu, aliuminiu bei organinėmis atliekomis. Svarbu!! Baterijų ir lempučių niekada nemeskite su buitinėmis atliekomis, kiekvienoje parduotuvėje yra joms skirtas išmetimo taškas!
  8. Atsisakykite nereikalingų dovanų ir reklaminių lankstinukų. Jeigu jums nereikia guminės apyrankės, žaislų ar keptuvių, kurias galite įsigyti surinkę lipdukus, tada neimkite jų. Labiausiai tikėtina, kad šie dalykai atsidurs šiukšliadėžėje, o jūs nusipirksite daugiau nei planavote.
  9. Atkreipkite dėmesį į pakuočių ženklinimą. Visi parduotuvėje esantys produktai turi trikampį su numeriu, kuris nurodo, kokia medžiaga yra pakuotėje. Jei tai PAP arba 21, tai yra popierius, jis gali būti perdirbamas. Pavyzdžiui, C/PAP jau yra popierius su priemaišomis ir jo negalima perdirbti.
  10. Nusipirkite daugkartinį kavos puodelį arba termosą. Lietuvoje dar nėra technologijų, leidžiančių perdirbti ir atrinkti vienkartinius puodelius. Todėl yra 100 % tikimybė, kad jie bus suversti į sąvartyną. Paprašykite, kad kavą įpiltų į jūsų puodelį – jums tikrai suteiks tokią galimybę, patikrinta. 😉

Tikiuosi, kad šiuo straipsniu aš kažkaip sugebėjau paskatinti jus sumažinti šiukšlių kiekį, kurį mes patys gaminame. Nepamirškite, kad po poros metų jūs gailėsitės, jog nepradėjote keisti savo aplinkos jau šiandien!