Organizacijos

Lobių paieškos XXI amžiuje: palikite kastuvą namuose

Germantė LOVČIKAITĖ

Jeigu vaikystėje mėgote nuotykių istorijas apie piratus ir svajojote savo kieme po medžiu rasti užkastą aukso lobį, Geocaching – geriausias būdas savo vasarą paversti smagesne! Geocaching – tai išmaniosiomis technologijomis paremtas žaidimas, kurio dalyviai naudodamiesi GPS ieško kitų žaidėjų paslėptų lobių (angl. caches).

Lobis – skambus žodis, iš tiesų dažniausiai tai tebūna maža dėžutė su įvairiomis smulkmenomis (centais, Kinder Surprise žaislais, bet kuo, ką galite įsivaizduoti…), tačiau svarbiausia – registracijos knygute (angl. logbook), kurioje lobį radęs žmogus užsirašo savo Geocaching slapyvardį. Lobis negausus, tačiau viso žaidimo esmė yra ieškojimas remiantis koordinatėmis ir duotomis užuominomis. Lobiai dažniausiai slepiami ne bet kokioje vietoje, pageidautina, kad tai būtų istoriškai įdomus, svarbus objektas ar gražus gamtos kampelis, tad keliaujant su Geocaching galima aptikti daug įdomių vietų, apie kurias galbūt nepagalvotumėte patys.

Geocaching atsirado 2000-aisiais metais Amerikoje, tačiau gana greitai išpopuliarėjo visame pasaulyje, šiuo metu iš viso yra daugiau nei 3 milijonai paslėptų lobių, kai kurie jų randami netgi tokiose nuošaliose vietose kaip Antarktida. Lietuvoje Geocaching išpopuliarėjo kiek vėliau, tačiau ir čia turime nemažai šios lobių medžioklės entuziastų. Kalbuosi su savo tėvais Dalia ir Gintaru Stalauskais, kurie Geocaching užsiima jau ne vienerius metus ir neįsivaizduoja gero vasaros savaitgalio be išvykos į dar nelankytus Lietuvos kampelius ieškoti lobių.

Kada ir kaip atradote Geocaching?

Gintaras: Kartu aktyviai lobiauti pradėjome nuo 2012 metų kovo mėnesio, tačiau dar 2006 metais sužinojau, kad yra kažkoks GPS žaidimas. Lietuvoje tada buvo vos keli lobiai, neturėjau tam tinkamos įrangos, tad viskas taip ir liko… Įdomiai aš tai įsivaizdavau, galvojau, kad tie lobiai kažkur kastuvu užkasti. Dėl to mūsų paskyra yra viena seniausiai užregistruotų Lietuvoje.

Kiek šiuo metu turite lobių? Keliose šalyse jų teko rasti?

Esame radę 3322, daugiausiai per dieną yra tekę surinkti 79. O padėję esame 155 lobiukus, daugiausiai Molėtų rajone. Su Geocaching teko apkeliauti 16 šalių, o toliausiai rastas lobis yra Kroatijoje, Bol saloje.

Ar kada nors teko susipažinti ir su kitais lietuviais, užsiimančiais Geocaching?

Taip. Iš pradžių esame susitikę ieškant pačių lobių, tačiau vėliau sužinojome apie vykstančius lobiautojų susitikimus. Dažniausiai tai būna renginiai, skirti tam tikrai temai – vietų tvarkymui, svarbių datų minėjimai (pvz., Vasario 16-ąjai), būna ir projektų, skirtų piliakalnių metams, etnografinių regionų metams. Dauguma aktyviausių lobiautojų vieni kitus pažįsta, lobiukų ieškoti važiuoja kartu, Lietuvoje turime draugišką Geocaching bendruomenę.

Galbūt pamenate kokį nors įdomiausią ar linksmiausią rastą lobį?

Išskirti vieną tokį lobį būtų per sunku, nes jų pasitaiko labai įvairių. Lįsti po tiltais ar laipioti į medžius reikia tikrai dažnai, teko lipti ir į medį be šakų, todėl mašinoje nuo šiol vežiojamės kopėčias. Vieną lobį esame radę tik iš penkto karto. Pervalkoje yra įdomus lobis švyturyje, iki kurio reikia apie 200 metrų plaukti arba bristi mariomis. Čekijoje teko rasti tokius lobius kaip tuščias šiukšlių konteineris (su užrašu „nemesti šiukšlių“), vonia, specialiai geocaching suręstas medinis lauko tualetas, Estijoje teko 200 metrų keliauti požeminiu bunkeriu… O kartą pirmi radę naujai paskelbtą lobiuką laimėjome pasiskraidymą parasparniu.

Kaip sekasi lobiauti kartu? Ar lengviau nei po vieną, o gal kaip tik kartais kyla ginčų?

Dalia: Kyla tik vienas ginčas: „ar jau namo, ar dar kešinam?“ Žinoma, dviese šimtą kartų lengviau ir smagiau, tačiau paprastai aš būnu atkaklesnė iškilus sunkumams, ilgiau ieškau sunkiau randamo lobiuko, o Gintaras – nuoseklesnis, išsprendžia visus galvosūkius, kylančius ieškant lobių. Taip pat turime gerai veikiantį darbų pasiskirstymą – Gintarui vairuojant aš ieškau informacijos apie netoliese esančius lobius, taip sakant, dėlioju maršrutą.

Dėl ko jums patinka užsiimti šia veikla?

Abu dirbame skirtingus, tačiau sėdimus darbus, todėl tai yra labai geras būdas prasivalyti smegenis, fiziškai pajudėti. Užsiėmimas Geocaching apima labai daug mus dominančių sričių: keliavimą, fotografavimą keliaujant, naujų vietų lankymą, kartais ir galvosūkių sprendimą. Kiekvienas lobis yra įdomioje vietoje, todėl sužinome ir įdomių istorijos ar geografijos faktų. Keliaujant tokiu būdu daug patiriame ir atrandame, kiekviena kelionė atneša savų įspūdžių. Laisvalaikiu kapstytis darže mums būtų per nuobodu.

Jeigu susidomėjote Geocaching programėle, daugiau informacijos galite rasti geocaching.com.