Rekomenduojam

Knygų TOP 11: ką skaityti per atostogas?

Knygų skaitymas ‒ dar vienas turiningas laisvalaikio praleidimo būdas, suteikiantis daug naudos. Kaip rodo Emorio universiteto mokslininkų atlikto tyrimo išvados, knygų skaitymas pagerina smegenų veiklą, padeda įsijausti į kito žmogaus vaidmenį ir išlaisvina vaizduotę. Šįkart sudarėme įdomiausių knygų vienuoliktuką, kuris padės išsirinkti ir papildyti norimų perskaityti knygų sąrašą.

Heather Morris „Aušvico tatuiruotojas“

Kreivų veidrodžių karalystė. Taip būtų galima apibūdinti Aušvico koncentracijos stovyklą, kurioje kaliniai – tik skaičiai, paslėpti ant rankos dilbio, ar marionetės, besąlygiškai priklausomos nuo prižiūrėtojų malonės. Kiekvienas šios stovyklos veidrodis gali sudužti bet kada: nebegali dirbti – pokšt kulka į galvą, susirgai – tu gyvas lavonas, leidai sau pažiūrėti į vadą ar išsišokai – geriausiu atveju belangė. Šioje darbo stovykloje, ant kurios durų iškalti „motyvuojantys“ žodžiai „Darbas jus išlaisvins“, ženklinti, „dabinti“ žmones tatuiruotėmis – tapusiomis holokausto simboliais – teko ir žydui Leilui Sokolovui, pagal kurio išgyvenimus sukurtas romanas „Aušvico tatuiruotojas“. Ši knyga tai pasakojimas apie žmogaus pastangas išsigelbėti. Apie meilę, užgimusią visiško nejautrumo ir žiaurumo apsuptyje, tačiau įkvėpusią gyventi ir stengtis ne tik dėl savęs, bet ir dėl kito. Apie tikėjimą ir viltį, kad nušvis diena, kai triumfuos laisvė ir nebereikės krūpčioti nuo kiekvieno šūvį primenančio garso. Apie orumą kaip paskutinę vertybę, kurią galima atimti iš žmogaus. Apie žmogiškumą, draugystę ir pasiaukojimą net kai krematoriumo kaminai riaugėja saviškių pelenais.

„Aušvico tatuiruotojas“ – debiutinis autorės Heather Morris romanas, rašytinis liudijimas apie skaudžius Holokausto metus, gyvulišką žmonių žiaurumą, tačiau taip pat tai – ir svarbiausių žmogaus vertybių (meilės, tikėjimo, žmogiškumo, jautrumo, pasiaukojimo) vadovėlis, iš kurio galima pasimokyti ir šiandien.

knygos.lt nuotrauka

Paul Kalanithi „Įkvėpti tylą“

Knygoje aprašoma tikra istorija, sukrečianti jausmingumu ir veikėjų išgyventu skausmu. Vyresnysis neurochirurgijos rezidentas Paul staiga sužino, kad serga vėžiu ir nuo šiol yra nebe gydytojas, o pacientas. Kolegos tampa specialistais, atsakingais už jo likusias dienas, o darbovietė ‒ vieta, kuri įgauna kitokią prasmę nei iki šiol ir vis labiau slegia.

Pagrindinio kūrinio veikėjo gyvenime pasitaikė skaudus paradoksas ‒ kova su mirtimi ir vaiko gimimas. Kai Paul iš visų jėgų kabinosi į gyvenimą, o akyse po truputį blėso gyvybė, pasaulį išvydo jo dukra. Kokios mintys apima, kai žinai, kad neužauginsi savo vaiko, su juo nepasidalinsi patirtimi, nebūsi kartu svarbiomis gyvenimo akimirkomis? Daugybė panašių klausimų slėgė Paul iki pat mirties, tačiau jis iš paskutinių jėgų stengėsi džiaugtis likusiomis dienomis.

Nepaisant to, kad Paul nespėjo pabaigti rašyti savo gyvenimo atsiminimų, knyga buvo išleista jo artimųjų dėka. Šis kūrinys negali palikti abejingų, nes jame svarstomos temos, kurios yra svarbios kiekvienam, parodomos ant mirties slenksčio atsidūrusio žmogaus pagrindinės gyvenimo vertybės.

knygos.lt nuotrauka

E. M. Remarkas „Naktis Lisabonoje“

Knygoje vaizduojamoje tamsioje istorijos dėmėje žmogus nereiškia nieko, o galiojantis pasas tūkstantį kartų svaresnis už gyvybę. Dvi pabėgėlių poros siekia išsigelbėti ir gauti bilietus į išsvajotąją Ameriką. Iki svajonės įgyvendinimo likus sulaukti tik laivo išplaukimo, mirusiojo Švarco pavarde prisistatantis vokietis nebetenka gyvenimo prasmės ‒ miršta jo žmona Helena. Sutikęs panašaus likimo pabėgėlį Švarcas atsisako svajonės. Mainais už išklausytą istoriją jis prižada nepažįstamajam atiduoti savo bilietus. E. M. Remarkas nestokoja tragiškų siužeto vingių ir absurdiško laikmečio detalių. Skaudi meilės istorija lėtai atskleidžiama kraupių įvykių fone. Romane XXI a. skaitytojas atras amžinai aktualias meilės ir saugumo paieškų temas.

knygos.lt nuotrauka

Stephen King „Švytėjimas“

Ar ir Tau siaubo filmai sukelia panašias mintis kaip „ne, ačiū, nenoriu ir nereikia“? Taip, nesu šio žanro mėgėja, tačiau S. Kubrick „Švytėjimą“ pažiūrėjau dėl kultūrinių paskatų – juk reikia pamatyti, tai kino klasika! Sužavėta filmo į rankas paėmiau to paties pavadinimo S. King romaną, kuris mane paliko be žado. Tai viena iš tų knygų, kurias norisi skaityti neskubant ir įsigilinant, tačiau nepavyksta, nes veiksmas aprašytas taip įtraukiančiai, kad knygos negali paleisti iš rankų. Vienas iš labiausiai įspūdį palikusių dalykų – ne tiek pati istorija, kiek ją supanti atmosfera. Pagrindinis romano veikėjas – Džekas Torensas – žiemos sezono metu su šeima prižiūri nuošalų viešbutį kalnuose „Panorama“. Atrodo, kad artimieji be galo myli vienas kitą, tačiau ilgas laikas izoliacijoje nuo pasaulio ir tamsi viešbučio praeities istorija sugrąžina senas šeimos problemas bei kovą su vidiniais demonais… Rekomenduoju šią knygą visiems, kurie mėgsta psichologines keliones įsijaučiant į kitų veikėjų patirtis, nes S. King šiame romane tai perteikia itin lengvai ir įdomiai.

knygos.lt nuotrauka

Jaroslovas Melnikas „Rojalio kambarys“

Ši knyga rodo nepriekaištingą manipuliavimą plunksna ir žodžiais, laiku ir erdve, sąmone ir pasąmone. Tai novelių rinkinys, skirtas galbūt ne skaitymui prie ežero, bet labiau dvasiniam poilsiui, kuris taip pat yra labai naudingas ir reikalingas. Novelės trumpos, lengvai suprantamos, bet kiekviena neša savo žinutę ir gali būti savaip interpretuojama skaitytojo. Ši knyga skirta visiems išalkusiems geros, bet nesudėtingos literatūros.

knygos.lt nuotrauka

Jurga Ivanauskaitė „Pakalnučių metai“

Apie Jurgą Ivanauskaitę nieko negirdėjusių rasti būtų sunku, tai – viena žinomiausių ir kontroversiškiausių praėjusio amžiaus pabaigos lietuvių rašytojų. Jos novelių rinkinys „Pakalnučių metai“ iki šiol vadinamas nepranokstamu debiutu. Dėl lengvo stiliaus, įtraukiančių siužeto posūkių, visada aktualių temų autorės kūryba yra populiari ir šiandien, jos knygos išverstos į daugiau nei 10 pasaulio kalbų. Rinkinyje „Pakalnučių metai“ yra publikuojama 12 autorės novelių, kuriose magiškasis realizmas ir nenuspėjami įvykiai subtiliai pinasi su to meto jaunuolių išgyvenimais. Tekstuose nagrinėjamos meilės, mirties temos, keliami įvairūs egzistenciniai klausimai, parodoma jauno žmogaus vertybių ir pasaulėjautos krizė. Jurgos Ivanauskaitės novelių herojus labai taikliai yra apibūdinęs literatūrologas Vytautas Kubilius: „vaikšto į skiauterę sušukuotais plaukais, groja trenksmingą roko muziką, leidžia sau į gyslas „kvaišinantį tirpalą“, didžiuojasi esą šizikai. <…> Jie dievina bitlus ir J. Kerouacą, skaito indų Kama sutra, Tibeto mirusiųjų knygą, Seneca, o retkarčiais ir V. Mačernį. Bet niekuo netiki.“ Jei dar nesate susipažinę su šios autorės kūryba, atostogos – puikus metas tai padaryti.

knygos.lt nuotrauka

Madeline Miller „Kirkė“

Šis kūrinys yra klasikinio graikų mito interpretacija, 2018 metais išrinkta geriausia „Goodreads“ knyga fantastikos kategorijoje. Galėtų pasirodyti, kad šiuo kūriniu gali susidomėti tik graikų mitologijos mylėtojai, tačiau iš tiesų ją įdomu skaityti ir žinant istoriją, kuri yra pasakojama, ir net tada, jei vieninteliai senovės graikų dievai, kuriuos pažįstate, yra Dzeusas ir Atėnė.

Kirkė – Saulės dievo Helijo ir nimfos Perseidės dukra. Romane pasakojamas visas jos sudėtingas gyvenimas – tai, kaip ji keitėsi ir augo, kokie įvykiai tai lėmė. Nors dauguma romano veikėjų yra dievai, deivės ir pusdieviai, tačiau iš esmės tai istorija apie moterį vyrų pasaulyje. Taip pat tai knyga apie vienišumą ir vidinę stiprybę, kelionę link savęs supratimo ir savojo „aš“ paieškas. Turbūt nei vienas veikėjas romane nėra tiesiog geras ar blogas ir tai yra labai įdomu. Net jei atrodo, kad personažas yra tiesiog neigiamas, atsiranda epizodas, verčiantis į jį pažiūrėti kiek kitaip, ir tai yra vienas iš romano elementų, kurie mane sužavėjo.

Autorė sugebėjo mano dėmesį prikaustyti ir išlaikyti iki paskutinio puslapio. Manau, kiekvienam skaitytojui atsiveria kiek kitokios romano pusės, todėl kiekvienas tai, kas šiame kūrinyje svarbiausia, supras skirtingai.

baltoslankos.lt nuotrauka

Ray Bradbury „Pienių vynas“

Jei pienių vynas jums asocijuojasi tik su Kastyčio Kerbedžio daina, siūlau perskaityti to paties pavadinimo Ray Bradbury romaną. Šioje vasara dvelkiančioje knygoje pasakojama apie dviejų brolių Daglo ir Tomo Spoldingų vasarą. Kiekvieną dieną vaikai patiria įvairiausių nuotykių. Iš pažiūros tai – paprasčiausi kasdieniai nutikimai, tačiau vaikams kiekvienas jų yra savaip ypatingas, o suaugusiam skaitytojui – priverčiantis susimąstyti apie paprastas, tačiau galbūt dažnai pamirštamas gyvenimo tiesas. Ray Bradbury romanas nepaprastai skaidrus ir lengvas, kupinas paprasto vaikiško džiaugsmo. Pažadu, kad perskaitę knygą tikrai užsinorėsite paragauti to stebuklingo pienių vyno.

knygos.lt nuotrauka

Erich Maria Remarque „Trys draugai“

Tai knyga ne apie laiką, o apie save, sugrįžusį iš karo ir bandantį stotis ant kojų. Trys herojai – skirtingi, bet panašaus likimo: jie buvę kareiviai, trys draugai, karo sumenkinti ir palaužti, bet bandantys toliau gyventi, pragyventi, užsidirbti pinigų, pildyti svajones, o galų gale – įsimylėti. Jie skandina save alkoholyje, cinizme ir ironijoje, slepia tiesą po septyniais užraktais tam, kad vertybių žlugimo laikmetyje gyventi būtų lengviau. Jeigu netyčia pagalvojote, kad tai liūdnas romanas, visai ne. Taip, skaitant šį romaną jaučiama slogi atmosfera, nes yra aprašomas pokario laikotarpis, bet herojai optimistiški ir sugebantys blogyje įžvelgti nors lašą gėrio. Talžomi gyvenimo jie iš visų jėgų stengiasi nepasiduoti. Pirmiausia tai knyga apie draugystę, tada apie ištvermę ir užsispyrimą ir tik galiausiai apie liūdesį. Rekomenduojama visiems vasarą ieškantiems motyvacijos ir polėkio gyventi.

patogupirkti.lt nuotrauka

Ray Bradbury „451 Farenheito“

Turbūt įdomu, kodėl toks keistas pavadinimas? Ššš, tai maža paslaptis, bet aš atskleisiu, kad 451° Farenheito – tai temperatūra, kurioje užsiliepsnoja ir ima degti popierius.

Gajus Montegas buvo gaisrininkas, kurio darbas – sukelti gaisrus. Sistema labai paprasta. Kiekvienam suprantama. Knygas reikia deginti, leisti pelenais drauge su namais, kuriuose jos slepiamos. Viskas buvo paprasta ir elementaru, protu suvokiama ir aišku. Jis niekada neabejojo savo darbu ir netgi juo didžiavosi, jam patiko jaustis naudingam visuomenei, bet pažintis su septyniolikmete mergaite staiga apverčia visą Gajaus suvokimą apie pasaulį ir jo darbo paskirtį. Tai knyga apie į sistemos rėmus įspraustus žmones, apie jų iškreiptą suvokimą ir galiausiai išsilaisvinimą iš paties savęs.

Šis kūrinys patiks visiems distopinių romanų gerbėjams ir tiems, kurie tiki, kad ne visada ateities vizija tokia šviesi ir graži. Visiems tiems, kurie nuoširdžiai mano, kad spauda turi turėti teisę į laisvą žodį ir jokios cenzūros negali būti. Puiki knyga nenuobodžioms ir intelektualioms atostogoms!

patogupirkti.lt nuotrauka

Patrick Rothfuss „Vėjo vardas“

„Vėjo vardas“ yra fantastinis romanas, kuriame pasakojama Kvouto istorija, prasidėjusi tragiškai: kai jis buvo vaikas, jo keliaujančių aktorių šeimą ir trupę išžudė. Troškimas išsiaiškinti, kas tiksliai ir kodėl tai padarė, lėmė tolesnius jo gyvenimo įvykius. Knygoje iš lėto yra kuriamas pasaulis, kuriame gyvena romano herojus Kvoutas: jame egzistuojanti magija ir mitinės būtybės yra tikros. Kadangi tai tik pirma serijos dalis, nesijaučia jokios skubos, yra atskleidžiama tiek informacijos apie pasaulį, kiek reikia, tačiau labiausiai koncentruojamasi į Kvouto gyvenimo patirtis.

Kvoutas yra labai įdomus personažas: ryškus, įžūlus, aštrialiežuvis, be galo talentingas ir gabus. Tačiau kartu jis vis dar paauglys, priimantis skubotus sprendimus, dažnai jis elgiasi neapgalvotai ir jam tikrai ne visada sekasi. Taip pat įdomus yra jo daugialypumas: aktoriaus, muzikanto, mago ir studento pusės. Visa tai lemia Kvouto realistiškumą, ir tai, kad apie šį herojų skaityti nepabosta.

„Vėjo vardas“ yra knyga visiems „Žiedų valdovo“, magiško ir viduramžiško pasaulio mylėtojams. Taip pat patiks tiems, kurie trokšta rasti racionalumo ir logikos magijoje – čia ji turi aiškias taisykles ir principus.

pegasas.lt nuotrauka