Organizacijos

VDU teatro vadovė Goda Piktytė: „Aktoriumi tampama nepaisant nieko“

Adolfina KRIVICKAITĖ

VDU teatras – tai ne tik pirmasis profesionalus universiteto teatras Lietuvoje, bet ir šiuolaikiškos kūrybinės dirbtuvės augančiam, veržliam aktoriui. Anot jo vadovės aktorės Godos Piktytės, VDU teatras pirmiausia orientuojasi į kokybišką naujų scenos profesionalų parengimą, o ne į galutinį produktą – spektaklį. Studentai čia dirba kartu su profesionaliais scenos menininkais, siekdami suderinti ne tik vaidybos, bet ir režisūros, tekstų kūrybos praktikas.

Kada buvo įkurtas VDU teatras?

VDU teatras gimė kartu su Vaidybos studijų programa kaip kūrybinė laboratorija, kurioje būsimieji aktoriai dirba kartu su pripažintais scenos profesionalais.

Remio Ščerbausko nuotrauka

Kokia VDU teatro misija ir tikslas?

VDU teatro misiją, visų pirma, apibrėžia Vaidybos studijų programos tikslai.

Kokia teatro auditorija?

VDU teatro spektaklių auditorija yra panaši į kitų profesionalių teatrų publiką. Galbūt nuo kai kurių kitų ją skiria orientacija į protingą, mąstantį ir ne vien pramogų ieškantį žiūrovą.

Kokia yra VDU teatro kasdienybė?

Repeticijos, repeticijos, repeticijos. Atradimai ir nusivylimai. Nusivylimai ir atradimai. Ar gali būti kitaip?

Remio Ščerbausko nuotrauka

Kaip dažnai repetuojate ir paruošiate naują spektaklį?

Spektaklis – galutinis teatrinės kūrybos rezultatas. Premjerą nuo idėjos skiria ilgas kūrybinis procesas, kuris ir yra pagrindinis Vaidybos studijų programos objektas. Nuo pat pirmo kurso kiekvienas studentas nuolat dalyvauja šiame procese atlikdamas akademines užduotis, atitinkančias studijų programos siekius. Repeticijas sudaro ne tik aktorių, bet ir režisierių, scenografų, kompozitorių, kostiumų dailininkų, grimo, šviesos ir garso specialistų darbas. VDU teatre spektaklių, skirtų plačiajai publikai, kūrimas nėra pagrindinis tikslas – juk studentai medikai taip pat nekviečia į auditoriją norinčiųjų išsioperuoti apendicitą. Apie žiūrovų dėmesio ir pripažinimo sulaukusius VDU teatro spektaklius byloja teatro repertuaras, kuriame naujas spektaklis atsiranda kasmet. Džiaugiamės, kai mūsų studentų darbus įvertina pripažinti profesionalai, kviesdami juos į pagrindinių Lietuvos teatrų scenas ir nominuodami juos aukščiausiems teatro menininkų apdovanojimams.

Ką jums reiškia VDU teatras?

Bendrą kūrybinį procesą.

Viktorijos Kajokaitės nuotrauka

Kovo mėnesį viena jūsų grupelė buvo išvykusi į Kanadą. Kokie įspūdžiai po kelionės?

Ši išvyka yra geras universiteto studentų, dėstytojų ir administracijos bendradarbiavimo pavyzdys. Sėkmingas VDU teatro studentų pasirodymas tarptautiniame frankofonijos festivalyje tapo dar viena sėkmės istorija, bylojančia apie aukštus Vaidybos studijų programos standartus. Tarptautinio bendradarbiavimo projektai yra neatskiriama kiekvienos šiuolaikinės studijų programos dalis. Vaidybos studijų programa ir VDU teatras šioje srityje turi kuo didžiuotis: būsimųjų aktorių ir režisierių mainai, lektorių vizitai, tarptautinės studentų praktikos tapo kasdienybe.

 Ar tam, kad būtum geru aktoriumi turi būti ekstravertas?

Šiandien prigimtiniai asmenybės bruožai nėra laikomi profesinės sėkmės prielaidomis. Kaip ir lytis, rasė, kilmė ar tautybė. Aktoriumi tampama ne dėl to, o nepaisant to. Nepaisant nieko.

Viktorijos Kajokaitės nuotrauka

Kaip prisijungti prie VDU teatro? Ar gali prisijungti ne VDU studentai?

VDU teatras, visų pirma, yra skirtas VDU Vaidybos studijų programos poreikiams ir atlieka šios programos kūrybinės laboratorijos vaidmenį. Universitete propaguojamo „Artes liberales“ studijų modelio kontekste, Vaidybos studijų programa yra atvira kitų programų ir kitų universitetų studentams per pasirenkamus dalykus arba per gretutines studijas.