Rekomenduojam

Daugkartinio naudojimo daiktai – keisk įpročius ir taupyk pinigus!

Austėja RAMUCKYTĖ

Globalinis atšilimas – turbūt viena didžiausių šiuo metu pasaulyje keliamų problemų, apie kurią kalbama beveik visoje žiniasklaidoje. Nėra žmonių, kurie nebūtų girdėję apie klimato kaitą, bet, kad ir kaip būtų gaila, yra tų, kurie ja iki šiol nesirūpina. Bet aš tikiu, kad Tu esi socialiai atsakingas millenial‘sas ir esi iš tiesų susirūpinęs šia grėsme mūsų Žemei. Galvoji, kad nieko pakeisti negali? Dar ir kaip gali. Žinoma, kalnų nenuversi, bet bent jau žinosi, kad savo pilietinę ir socialinę pareigą atlieki kažkiek prisidėdamas prie švaresnės ir vėsesnės Žemės.

Mūsų vandenynai, jūros, ežerai ir kiti vandens telkiniai nėra švarūs. Tiksliau, yra labai nešvarūs. Net 85% šiukšlių vandenynuose sudaro plastikas ir jo gaminiai. Ir Tu dar naudoji vienkartinius plastiko gaminius? Kaip Greta Thunberg Tau pasakytų: „Kaip drįsti?“. Beje, kad ir kaip nenorėtum keisti savo įpročių, nuo 2021 metų vienkartinių plastiko gaminių, tokių kaip lėkštučių, puodelių, šiaudelių, nebeliks. Visai neseniai Europos Parlamente buvo priimtas naujas įstatymas, draudžiantis vienkartinių plastiko pakuočių gamybą ir vartojimą; jis įsigalios būtent nuo 2021 metų. Taigi jau dabar pradėk keisti savo įpročius, kartu taupydamas pinigus, kas, manau, Tau, kaip studentui, yra tikrai aktualu. Beje, alternatyvų plastikui yra tikrai nemažai.

ŠIAUDELIAI

Plastikinius šiaudelius gali keisti į beveik bet ką. Gali jų apskritai nenaudoti, tačiau, jei nenori atsisakyti šio patogumo, gali rinktis iš stiklinių, bambukinių, metalinių, silikoninių arba kietojo plastiko šiaudelių. Parduodantis daugkartinio naudojimo šiaudelius tiekėjas nori, kad jie tau tarnautų išties ilgai, todėl siūloma pirkti rinkinį, į kurį dažniausiai įeina kelių skirtingų formų ir dydžių šiaudeliai, dėkliukas, šepetėlis valymui ir panašūs priedai. Ir jei manai, kad už tokią prabangą reikės atiduoti pusę stipendijos, labai klysti. Daugkartinio naudojimo šiaudeliai ar jų rinkiniai dažniausiai kainuoja nuo 5 iki 10 eurų. Taigi tikrai nereikės inksto parduoti, kad išsaugotum žemę.

MAIŠELIAI

Plastikiniai maišeliai su plastikiniais šiaudeliais turbūt dalijasi pirmą vietą labiausiai aplinką teršiančių produktų top‘e. Dabar paklausyk – visame pasaulyje kiekvieną minutę sunaudojami du milijonai plastikinių vienkartinių maišelių. Du milijonai kas minutę. Nuo tada, kai perskaitei šio straipsnio pirmą sakinį, jau buvo sunaudota apie 4–6 milijonus plastikinių maišelių. Taigi susimąstyk, ar Tau tikrai reikia to maišelio bananams? Jei reikia – pasiimk medžiaginį maišelį iš namų. Juk nereikia dviračio išradinėti, galima naudoti tuos pačius maišelius, tik pagamintus iš kitokių medžiagų. Medžiaginis maišelis ne tik tarnaus ilgiau, bet ir pakabintas ant peties atrodys stilingiau. Kadangi daugkartinio naudojimo produktai populiarėja, dabar galima rasti įvairiausių dizainų, dydžių ir medžiagų maišelių. O jie taip pat nekainuoja daug. Žinoma, priklauso nuo to, kokį perki. Tikiu, jog dizainerių vardiniai maišeliai kainuoja daug, tačiau paprastą lininį ar medvilninį maišelį galima rasti ir už kelis eurus. 

AUSŲ KRAPŠTUKAI

Ausų krapštukai nėra visiškai plastikinis produktas, tačiau jų taip pat sunaudojama labai daug, o tai mūsų kaistančiai Žemei tikrai nepadeda. Bet, žinoma, yra alternatyvų ir tam. Šiuo metu populiariausi yra silikoniniai ausų krapštukai, kurie yra lengvai nuplaunami ir gali būti naudojami ne vienerius metus. Skirtingų tiekėjų ir prekių ženklų kainos svyruoja ir skiriasi keliais eurais, bet silikoninių ausų krapštukų rinkinį galima rasti ir už kelis eurus. 

trenk.lt nuotrauka

HIGIENOS PRIEMONĖS

Ši skiltis aktualesnė merginoms ir moterims, bet juk apsišviesti naudinga visiems, ar ne? Kiekvieną mėnesį merginos higieniniams paketams, tamponams ir kitokioms higienos priemonėms išleidžia nemažai pinigų. Kartais kainos neatrodo didelės, tačiau per kelis mėnesius ar metus šios išlaidos sudaro nemenką sumą. Vienkartinės higienos priemonės plonina mūsų pinigines ir pildo atliekų sąvartynus. Prasidėjus menstruacijoms, moterys per dieną sunaudoja ne vieną ir ne du higieninius paketus ar tamponus, per savaitę – netgi ne vieną dešimtį. Tačiau higienos priemonių industrija sparčiai kinta – įprastus tamponus, įklotus ar paketus keičia daugkartinio naudojimo gaminiai. Viena tokių prekių, išpopuliarėjusių visai neseniai, nors parduotuvių lentynas buvo pasiekusi jau 2003 metais – menstruacinė taurelė. Tai silikoninė, taurelės formą primenanti higienos priemonė, kuri gali būti išplaunama ir naudojama ne vieną kartą. Vidutinė tokios taurelės kaina – apie 20 eurų, o vienos taurelės užtenka ilgam. Taigi vietoje daug išlaidų ir atliekų savo higienai išleistume daug mažiau ir būtume ekologiškesnės.

Taigi visi argumentai, kad ekologiškos ir daugkartinio naudojimo priemonės esą prabanga ar sunkiai prieinamos, yra nesąmonė ir jokių pasiteisinimų prisidedant prie mūsų pačių gerovės neturėtų būti. Keisk įpročius, taupyk pinigus ir būk žalias!