Rekomenduojam

Podcast‘ų TOP 5

Germantė LOVČIKAITĖ, Sabina BALTRŪNAITĖ, Vytautas VALAITIS

Knygos, filmai, serialai… Laikas podcast‘ų rekomendacijoms! Ši platforma, atsiradusi prieš bene 15 metų, šiuo metu yra „ant bangos“. Pateikiame penkis įdomiausius į mūsų akiratį patekusius podcast‘us, tarp kurių, tikimės, atrasite sau aktualių. 

Nanook – „NYLA“

Patys podcast‘o kūrėjai teigia, kad „NYLA“ – tai podcast‘as, ieškantiems atsakymų moderniame pasaulyje. Kiekvieną antradienį išleidžiantys po naują epizodą Nanook žurnalistai gliaudo temas, svarbias kiekvienam XXI amžiaus žmogui: klimato kaita, Lietuvos ir pasaulio politika, psichologinis perdegimas, mokslo aktualijos, tautinių mažumų gyvenimas Lietuvoje ir dar daugybė kitų… Podcast‘uose dažnai pateikiamos tikros žmonių istorijos, kalbinami tiek mokslininkai, tiek mažų bendruomenių gyventojai. Kartais podcast‘o epizodu tampa realiai vykusi diskusija renginio metu. Dėl temų gausos kiekviena serija gali paliesti, priversti susimąstyti ir kelti klausimus – koks mano santykis su šia tema? Ką galiu padaryti aš pats, kad situacija visuomenėje bent kažkiek pakryptų geryn? Kūrėjų darbą norisi apibūdinti kaip nuoširdų ir atsidavusį. Jie siekia šviesti Lietuvos visuomenę, pateikti neiškraipytą ir sensacijomis neišpūstą, tačiau kiekvienam svarbų turinį.

nanook.lt nuotrauka

„Greito gyvenimo lėti pokalbiai“

Pasaulyje, kuriame dabar tiek daug kalbama apie perdegimą ir darboholizmą, šis podcast‘as padeda trumpam sustoti, įkvėpti ir paklausti – kas aš esu ir kur einu? Podcast‘o kūrėja Urtė Karalaitė – rašytoja, diskusijų moderatorė, reguliariai kalbinanti įvairius žmones atviruose ir ne visuomet patogiuose pokalbiuose, kuriuos galima išgirsti šiame podcast‘e. Aplinkoje karaliaujant informacijos pertekliui, kartais gera klausytis pokalbių ne tiek dėl žinių, kiek dėl įkvėpimo ir noro tyrinėti vidinį žmogaus pasaulį, kelti etikos, moralės, žmogiškumą liečiančius klausimus. Šiame podcast‘e galima išgirsti įvarius pašnekovus: nuo verslininkų iki psichoterapeutų, fotožurnalistų, filosofų ir muzikantų. Tai kiekvieną pokalbį praturtina skirtinga žmogiškąja patirtimi, atnešančia ir skirtingas gyvenimo filosofijas – taip kiekvienas klausytojas gali pokalbiuose rasti dalelę savęs, tačiau tuo pačiu gauti progų naujiems apmąstymams.

karalaite.com nuotrauka

„Išpakuota“

Beveik kasdien vienur ar kitur girdime tokius žodžius, kaip „ekologija“, „zero-waste“ ir „klimato kaita“. Viena vertus, būtų galima sakyti, kad kalbėti apie ekologiją dabar yra tiesiog madinga, tačiau dėl to šios temos aktualumas tikrai nesumažėja. Podcast‘o „Išpakuota“ kūrėjai aptaria įvairias aplinkosaugą liečiančias temas, kurios mūsų gyvenimuose turi svarbią vietą: šiukšlių rūšiavimas, gyvenimas paliekant mažiau atliekų, kelionės lėktuvais, vegetarizmas, mados industrija… Šios problemos paliečiamos paprastai ir nesistengiant moralizuoti, ieškoma būdų, kaip moderni visuomenė gali gyventi tiek pažangiai, tiek tausojant planetą, kurioje gyvename. Šis podcast‘as puikiai tiks ne tik smalsaujantiems, bet ir tiems, kurie norėtų mažais žingsneliais prisidėti prie švaresnio gyvenimo būdo.

ispakuota.lt nuotrauka

Thomas Frank, Martin Boehme „The College Info Geek Podcast”

Tai, ko gero, pats geriausias podcast‘as, orientuotas į būtent studentišką auditoriją. Vedėjai Thomas ir Martin, nors jau baigę koledžą, yra pasiryžę padėti studentams maksimaliai išnaudoti studijų metus ir pasisemti iš studentiško gyvenimo viską, ką jis siūlo. Be abejo, studentiškas gyvenimas nėra vien rožėmis klotas, todėl podcast‘e aptariamos įvairiausios studentams aktualios temos: nuo produktyvumo ir pasiruošimo egzaminams iki rūpinimosi savo sveikata, karjeros planavimo bei patarimų, kaip paskirstyti biudžetą, kad neslėgtų skolos. Vaikinai neapriboja podcast‘o vienu formatu – kartais jie kalbina svečią, kartais aptaria neseniai skaitytą knygą, kartais atsako į klausytojų klausimus, tačiau visada dalijasi asmenine patirtimi, prisimindami laikus, kai patys buvo studentai. Podcast‘ą pristatydami vedėjai teigia, kad niekada nevėlu tapti geresniu studentu, o mokytis tokiu būti galima net plaunant indus ar pėdinant iki parduotuvės. 

podcasts.apple.com nuotrauka

„Pralaužk Vieną Šaltą“ 

„Pralaužk Vieną Šaltą“ (toliau – PVS) – tai lietuviškas podcast‘as, kurio vedėjai yra Airidas Jankus bei Mantas Grimalis. Veiklą pradėję prieš vos mažiau nei du metus „SoundCloud“ platformoje, vėliau persikėlė į „YouTube“ (podcast‘ai lygiagrečiai įkeliami ir į „Spotify“ bei „Apple Music“). Per ganėtinai trumpą laiko tarpą podcast‘as vaizdo įrašų platformoje „YouTube“ subūrė nemažą auditoriją – virš 17 tūkstančių prenumeratorių ir arti dviejų milijonų peržiūrų, todėl nenuostabu, kad socialinių tinklų atradimų festivalyje „Social Media Fest 2019“ PVS buvo apdovanoti „Metų tinklalaidės“ apdovanojimu. Podcast‘e kalbinamas platus žmonių spektras, diskutuojama įvairiomis temomis – nuo linksmų pasakojimų ar istorijų iki visuomenei svarbių ir aktualių temų (pavyzdžiui, karas Ukrainoje), nors, kaip juokauja patys laidos vedėjai, žmonės, kurie klauso PVS dėl informacijos, turėtų podcast‘ą išjungti. PVS dažnai kalba apie komediją tarpusavyje arba su kitais Lietuvos komikais (dabar šiems pokalbiams skirtos atskiros serijos), nes vedėjai taip pat yra stand-up komikai bei humoro klubo „Com.Unija“ nariai.

soundcloud.com nuotrauka