Organizacijos

VDU Botanikos sodas pro rakto skylutę

Ugnė BALIUTAVIČIŪTĖ

Pavasario pradžia asocijuojasi su pražydusiais augalais, žaliuojančiais medžiais ir atgimstančia gamta, o kur geriau tuo pasigrožėti nei botanikos sode? Šiame numeryje kalbinome VDU Botanikos sodo atstovę ryšiams su visuomene Indrę Sekevičienę, kuri mielai pasidalijo žiniomis apie sodo įkūrimą, jame vykstančius renginius ir lankytojų pamėgtas ekspozicijas.

Kokia VDU Botanikos sodo įkūrimo istorija? Kokiais įdomiais faktais galėtumėte pasidalyti?

Kaune įkūrus Lietuvos (nuo 1930 m. – Vytauto Didžiojo) universitetą, 1923 m. Aukštosios Fredos dvaro teritorijoje pradėtas kurti botanikos sodas. Jam vadovauti iš Tartu universiteto pakviestas šveicarų kilmės botanikas prof. Konstantinas Regelis.

Botanikos sodas užėmė 74 ha plotą ir po įkūrimo praėjus keleriems metams turėjo net 5 000 augalų rūšių kolekciją. Sodas tapo svarbiu botanikos mokslo centru ir biologijos, medicinos bei farmacijos studentų mokomąja baze. Vėliau sodas priklausė įvairioms institucijoms, o 1992 m. buvo prijungtas prie atkurto Vytauto Didžiojo universiteto.

Šiandien VDU Botanikos sodui priklauso dalis Aukštosios Fredos dvaro sodybos pastatų, pritaikytų kultūros, mokslo renginiams ir edukacinėms veikloms. Ši sodyba su peizažiniu parku buvo suformuota XIX a. pradžioje. Unikalūs vandens telkiniai yra G ir J raidžių formos, tai – įkūrėjo Jozefo Godlevskio inicialai. Europos kraštovaizdžio architektūroje toks įsiamžinimo pavyzdys yra išskirtinis. Aukštosios Fredos dvaro sodyba – valstybės saugomas kultūros paminklas, menantis klasicizmo ir istorizmo laikus.

 

Ar sodas turi kokių unikalių ir retų augalų? Ką patartumėte aplankyti?

VDU Botanikos sode išskirtinis dėmesys skiriamas ne tik moksliniams tyrimams, augalų introdukcijai (perkėlimui į naują vietą, kurioje anksčiau neaugo – red. past.), žinių apie augmenijos pasaulį kaupimui ir skleidimui, bet ir nykstančių augalų apsaugai. Sode auginamos net 93 Lietuvoje nykstančios augalų rūšys, o 230 augalų kolekcinių numerių yra priskiriami Augalų nacionaliniams genetiniams ištekliams (ANGI). Floros sistematikos ekspozicijoje, kuri yra svarbiausia Botanikos sodo dalis, augalai susodinti taip, kaip yra suklasifikuota augalų karalystė. Be to, sode įrengta vienintelė Lietuvoje pievų augalijos ekspozicija.

VDU Botanikos sodas didžiuojasi ir sukauptomis didžiulėmis dekoratyvinių augalų kolekcijomis. Didžiausiame Lietuvos rožyne auginamos ir senųjų, ir šiuolaikinių veislių rožės bei rožių protėviai – erškėčiai.

Botanikos sode galima ne tik pasigrožėti gėlių žiedais, bet ir gėrėtis kasmet kintančiais originaliais gėlynais. Sekdami Europos gėlių mada, kiekvieną vasarą lankytojus džiuginame naujais vienmečių gėlių deriniais. Botanikos sodo pasididžiavimas – čia sukurtos ir pasauliniuose registruose užfiksuotos jurginų, bijūnų, vilkdalgių, snapučių veislės. Sode suformuotas išskirtinis rožynas, seniausias Lietuvoje arboretumas (sumedėjusių augalų kolekcija – red. past.), sukauptos gausios sodo, vaistinių augalų, paprastojo apynio kolekcijos.

Lankytojų žvilgsnius traukia lauke žiemojančių kaktusų ekspozicija, ypač kai žiemos negaili sniego. Ši ekspozicija yra įkurta prie didžiausios Lietuvoje oranžerijos, kurioje eksponuojami paatogrąžių, atogrąžų, dykumų ir pusdykumių augalai. Verta paminėti įdomius faktus – oranžerijoje auga daugiau kaip 150 metų amžiaus valgomasis kiaušvis, puošęs Oginskių dvarą Rietave, o vaisius nokina tikrasis bananas ir papajinis melionmedis. Taip pat čia galima išvysti 30 skirtingų rūšių palmių, iš kurių palmetinė sabalpalmė – aukščiausia Lietuvoje. Parko lankytojai turi retą galimybę pasigrožėti brandžiais egzotiniais medžiais: gelsvažiedžiais tulpmedžiais, japoniniais puošmedžiais, dviskiaučiais ginkmedžiais, tikrąja metasekvoja.

Kokias ekskursijas siūlote?

VDU Botanikos sode vyksta įvairios ekskursijos, o jų temas kviečiama derinti su ekskursijos vadovu. Ekskursijos gali priklausyti nuo įvairiausių poreikių, tad esame labai lankstūs. Lankytojai gali būti supažindinami su Aukštosios Fredos dvaro bei Botanikos sodo istorija, sužinoti apie seniausius, įdomiausius ir rečiausius medžius VDU Botanikos sodo parke, vykstant atogrąžų drugių parodai (spalio–gruodžio mėn.) išvysti čia gyvenančius drugius ir sužinoti įdomių jų elgsenos ir bendravimo ypatumų. Ekskursijos pritaikomos prie augalų žydėjimo, pasakojama apie tulpes, rožes, rododendrus, astilbes, bijūnus ar kitus tuo metu lankytojus žavinčius augalus. Visus metus lankytojai kviečiami į visad žaliuojančią, žydinčią ir egzotišką oranžeriją.

Ar tiesa, kad studentai gali atlikti praktiką sode? Ką galėtumėte plačiau apie tai papasakoti?

Botanikos sode mokomąją praktiką atlieka Kauno regiono profesinio rengimo centrų, kolegijų ir universitetų studentai. Praktikos laiką, datas galima derinti. 

Norintieji savanoriauti gali atlikti įvairius sodininkystės darbus (augalų sodinimas ir priežiūra, augalų medžiagos, sėklų rinkimas ir tvarkymas), aplinkos tvarkymo darbus (šakų genėjimas ir rinkimas, parko takų ir aikštelių tvarkymas, oranžerijos langų plovimas, tvorų ar suoliukų dažymas, smulkūs staliaus darbai ir kt.), dirbti su bendruomene (studentų, moksleivių ir kitų talkų, akcijų organizavimas), padėti organizuojant renginius visuomenei (kultūriniai, sportiniai ir edukaciniai renginiai).

Ar pavasarį sode numatomi kokie nors renginiai?

Renginiai VDU Botanikos sode vyksta visus metus. Rengiame seminarus, kurių lankytojai įgyja naudingų žinių įvairiose srityse: nuo gėlynų kūrimo iki sodo augalų genėjimo – temos pačios įvairiausios ir atliepiančios besidominčiųjų poreikius. Taip pat vyksta paskaitos, įvairiausios kūrybinės dirbtuvės, mugės, bendruomenės šventės, orientacinės varžybos, derliaus, viduržiemio šventė. Yra erdvių po stogu, tad ką pasiūlyti lankytojams turime bet kokiu oru.

Iš artėjančių renginių verta išskirti tarptautinį žavėjimosi augalais renginį – „Augalų žavadienį“. Be abejo, negalima nepaminėti ir didžiausio bei įspūdingiausio VDU Botanikos sodo renginio „Kvapų naktis“, kurio metu įvairios sodo erdvės būna pripildytos kvapų, spalvų ir pačių geriausių emocijų: čia vyksta koncertai, mugė, paskaitos, edukacijos, poezijos skaitymai ir daugybė kitos įdomios veiklos. 

Visą informaciją apie renginius galima rasti www.botanika.vdu.lt, fotografijų galeriją ir renginių anonsus – socialiniuose tinkluose „Facebook“ @VDUBotanikosSodasKaune ir „Instagram“ #vdubotanikossodas