Organizacijos

Tado Ivanausko ornitologų klubas – organizacija, sujungianti vietoje nenustygstančius gamtos mylėtojus

Germantė LOVČIKAITĖ

Pavasaris – gamtos atbudimo metas. Ne paslaptis, kad šiemet šis metų laikas mums visiems atnešė daug iššūkių, su kuriais kiekvienas susidoroja skirtingai. Pastebėjau, kad karantino laikotarpiu daug žmonių atrado daugiau laiko pasimėgauti gamtos teikiamu grožiu ir ramybe. Atsigręžti į gamtą kviečia ir VDU Tado Ivanausko ornitologų klubas. Klubo seniūnė, miškininkystę studijuojanti Dalia Kančauskaitė, dalinasi, kokia veikla užsiima jau du dešimtmečius gyvuojanti, paukščius ir gamtą mylinti VDU organizacija.

Kokia buvo klubo pradžia? Kiek metų vykdoma klubo veikla?

Klubas neturėjo jokių įstatų ir oficialių dokumentų, todėl niekur nėra parašyta, kada klubas pradėjo veiklą. Visgi, kiek visi nariai prisimena, jis veikia apie 20 metų. Buvę klubo nariai teigia, kad studijų metais Tado Ivanausko ornitologų klube (TIOK) praleistas laikas buvo vienas iš linksmiausių dalykų. O šiemet žengėme gana didelį žingsnį – patvirtinome savo klubo įstatus ir oficialiai esame Vytauto Didžiojo universiteto studentų organizacija. Tikimės, kad artimiausiu metu atkapstysime visą klubo istoriją ir galėsime ja su visais pasidalinti.

Galbūt prisimeni, kada ir kaip pati sugalvojai prisijungti prie TIOK?

Su grupiokais girdėjome, kad seniau būdavo toks Tado Ivanausko ornitologų klubas, bet niekas apie jį nekalba. Pasidomėję daugiau sužinojome, jog jo veikla nutrūkusi, kadangi paskutiniai klubo nariai baigė studijas, susirado darbus ir išvažinėjo kiekvienas sau, o jaunesnių aktyvių studentų kaip ir neatsirado. Tada pagalvojome – kodėl gi nepabandžius šios organizacijos atgaivinti? Juk toks klubas nėra dažnas ir eilinis, todėl turi veikti ir skleisti savo vardą. Tad dar šiek tiek pasidomėjome ir nusprendėme, kad mes galime imtis pamažu jį atgaivinti.

Koks Tavo pačios mėgstamiausias paukštis? Kodėl jie Tave sudomino? Gal meilė gamtai atėjo iš vaikystės?

Mane gamta domino jau nuo mokyklos laikų. Galbūt todėl, kad pati gyvenau gamtos prieglobstyje, o dar taip susiklostė, kad prisijungiau prie jaunųjų miško bičiulių būrelio, kurį tebelaikau vienu geriausių dalykų, nutikusių mokykloje. Į šią veiklą sutilpdavo viskas – nuo teorinių pamokų apie gamtą iki praktinių užduočių: inkilų kėlimo ar medelių sodinimo bendradarbiaujant su miškininkais, – begalė renginių ir projektų. Gamtoje mane domino viskas, o labiausiai, žinoma, žvėrys ir paukščiai. TIOK turime jau ir anksčiau priimtą tradiciją: kiekvienas į klubą įstojęs narys išsirenka širdžiai mieliausią paukščių rūšį, kurią naudoja kaip savo slapyvardį. Mano paukštis – volungė.

Kokios pagrindinės klubo veiklos?

Kaip ir sako mūsų pavadinimas, mus vienija ornitologija, bet tai nereiškia, kad mes kalbame vien tik apie paukščius. Temos pačios įvairiausios, aišku, dauguma jų sukasi apie gamtą. Gaminame inkilus zylėms ir pelėdoms, prisidedame prie mokslinių tyrimų ir stebėjimų. Stengiamės prisidėti prie švietėjiškos veiklos, bendrauti su moksleiviais – tikrai labai smagu su jais užsiimti veiklomis. Iš pradžių buvome nustebę, nes moksleiviams viskas taip nuoširdžiai įdomu, jie nori kuo daugiau sužinoti, ir tai labai džiugina.

Ką Tau pačiai davė laikas, praleistas su TIOK?

Man klubas padėjo suvokti, kad jei tikrai labai nori, gali pasiekti tikslus, kad ir kokie jie atrodytų nepasiekiami. Kažkada ir tapimas VDU organizacija atrodė labai didelis iššūkis, tačiau štai mes ja tapome. Manau, jog laikui bėgant tikslai didės ir mes tikrai juos pasieksime. O šiaip labai patinka žmones suburti bendram tikslui, ypač kai kalbame apie gamtą.

Gal gali pasidalinti įsimintiniausiu prisiminimu, susijusiu su klubu?

Galbūt įsimintiniausiu įvykiu įvardinčiau TIOK narių krikštynas, kurios vyko 2019 m. rudenį. Prie klubo prisijungusiems naujiems nariams organizavome „įšventinimą“ į klubo narių gretas. Nors niekada nebuvome organizavę kažko panašaus, o ir mes patys tokių krikštynų neturėjome, manau, kad mums tai pavyko visai neblogai. Visas užduotis buvome suplanavę lauke ir kaip tyčia tądien lijo, tačiau tai visiškai nesutrukdė gerai nuotaikai. Užduotis susiejome ne tik su ornitologija, bet ir su kūrybiškumu. Tie, kurie įvykdė visas užduotis, davė priesaiką ir tapo oficialiais klubo nariais.  Naujieji nariai pasirinko sau paukščių slapyvardžius, kuriuos naudos visą veiklos klube laiką.

 

Kokie planai ir veiklos klubo laukia šiais metais?

Dažniausiai veiklas planuojame tik keliems mėnesiams į priekį. Labai gaila, kad paskelbus karantiną tiek daug veiklų teko atšaukti, nes dauguma darbų mūsų laukia pavasarį, kuomet sugrįžta paukščiai. Bet tikimės, jog viskam pasibaigus sukursime dar daugybę planų.

Kas gali prisijungti prie klubo?

Prisijungti gali bet kuris VDU studentas, kuris nori prisidėti prie gerų darbų gamtai.

Kodėl verta prisijungti prie TIOK?

Visų pirma, manau, kad dalyvauti klubo veikloje yra šimtą kartų geriau nei mirkti bendrabutyje. Tai yra puiki galimybė susipažinti ir bendrauti su bendraminčiais. O antra – mes nemėgstame sėdėti vienoje vietoje ir stengiamės ieškoti kuo daugiau galimybių veikti.

Galbūt gali parekomenduoti kokių nors filmų, susijusių su paukščiais ir gamta?

Turbūt tai būtų vienas iš naujausių lietuvių filmų – Mindaugo Survilos „Sengirė“.

Daugiau informacijos galite rasti „Facebook“ @Tado.Ivanausko.Ornitologu.Klubas.Tiok