Erasmus

Apkeliauti pasaulį įmanoma ir universitete!

Germantė LOVČIKAITĖ

Erasmus+ programa: vieni dar tik svajoja, kitiems jau teko pasinaudoti jos teikiamomis galimybėmis, tačiau visi apie ją bent viena ausimi yra girdėję. Vytauto Didžiojo universitetas didžiuojasi savo tarptautiška aplinka, pritraukiančia vis daugiau studentų iš užsienio. Kartais tereikia pasivaikščioti Laisvės alėja, kad įsitikintum, jog Kaunas – populiarus pasirinkimas tarp užsienio studentų. Stengiantis palengvinti jų integraciją universitete, VDU vykdo užsienio studentų mentorystės programą. Daugiau apie ją pasakoja tarptautinių studentų mentorių koordinatorė Monika Lisauskaitė.

 

Monika Lisauskaitė

Kiek laiko dirbi su Erasmus+ programa? Galbūt pameni, kaip pati sugalvojai tapti mentore ir kokia buvo pradžia?

Oficialiai su Erasmus+ programa kaip koordinatorė dirbu jau kiek daugiau nei 2 metus, tačiau prie šios programos veiklų – mentorystės ir renginių organizavimo užsienio studentams – prisijungiau 2014 metais. Pačiai tapti užsienio studentų mentore norėjosi dar nuo mokyklos laikų, nes būtent tada ir prasidėjo bendravimas su moksleiviais ir studentais, atvykusiais iš užsienio mokyklų ir universitetų. Kadangi Vytauto Didžiojo universitete studijavau Rytų Azijos šalių kalbų ir kultūrų programoje, noras artimiau pažinti kitas kultūras, padėti iš jų atvykusiems žmonėms buvo tiesiog natūralus. 2015 metais prisijungusi prie mentorystės programos gerai nežinojau, ko tikėtis, suvokiau, kad reikės pasitikti pas mus atvykstančius studentus, jiems parodyti pagrindines vietas mieste, paaiškinti, kaip veikia mūsų universitetas, tačiau viskas nebuvo taip paprasta ir konkretu… Niekada nepamiršiu, kaip nekantriai laukiau pirmųjų savo studentų, tai buvo du studentai iš Vokietijos. Mes bendravome laiškais dar prieš jų atvykimą ir taip pažinome vienas kitą. Nesitvėriau džiaugsmu, kai pirmą kartą susitikome stotyje. Iš tiesų, kiek juokinga, kai pagalvoju, kad net nebuvome apsitarę, kaip vieni kitus pažinsime – bet greičiausiai tas lengvas pasimetimas tiek jų, tiek mano pačios veide išdavė, kas esame. Toliau viskas vyko labai natūraliai, pirmas dienas susitikdavome apžiūrėti miesto, teko studentams padėti rasti gyvenamą vietą, išsiaiškinti visus oficialius procesus. Vėliau, prasidėjus mokslo metams, dažnai susitikdavome renginiuose ar neformaliuose susitikimuose, palaikėme ryšį studijų metu, pasistengdami nors paklausti „kaip sekasi“. Pirmojo semestro pabaiga tikrai nebuvo lengva, reikėjo atsisveikinti vieniems su kitais, tačiau smagu tai, kad net studentams išvykus mes ir toliau bendravome. Na, o kiti semestrai suteikė ne tik galimybių pažinti daugiau skirtingų žmonių iš viso pasaulio, bet ir atrasti nuostabių draugų, kurie iki šių dienų nepamiršta parašyti, kviečiasi į svečius, tikisi susitikti kur nors pasaulyje.

Su kokiomis problemomis dažniausiai susiduria į Kauną atvykę užsienio studentai?

Pačioje atvykimo pradžioje didžiausia problema yra būsto radimas: kad ir kaip gaila, ne visiems atvykstantiems studentams VDU bendrabučiuose turime vietų, o čia studentai susiduria ir su kalbos barjeru, kadangi ne itin didelė nuomą siūlančių žmonių dalis Lietuvoje gali pasigirti, kad kalba ir sutartis gali sudaryti anglų kalba.

Kita dažnai pasitaikanti problema – šalies kultūra. Studentai, atvykę iš kiek šiltesnių arba kaip tik santūresnių regionų, nelabai gaudosi, kaip reikėtų ar nereikėtų elgtis Lietuvoje, todėl jiems itin svarbu, kad mentorius padėtų pažinti vietinę kultūrą, supažindintų su gyvenimo Lietuvoje ypatumais.

Iš kokių šalių atvyksta daugiausiai studentų?

Kadangi VDU turi ne mažai bendradarbiavimo sutarčių su visu pasauliu, kelis pastaruosius metus pas mus daugėja studentų iš Italijos, Ispanijos, daugumos Rytų Azijos regiono šalių. Galime pasidžiaugti ir tuo, kad kiekvienais metais sulaukiame studentų ir iš Amerikos bei Afrikos regionų.

Kokios yra pagrindinės mentoriaus veiklos ir pareigos?

Pagrindinė mentoriaus veikla yra bendravimas su jam paskirtu studentu, svarbiausios informacijos suteikimas dar prieš atvykstant į Lietuvą. Patys užsienio studentai akcentuoja, kad jiems itin svarbu, jog mentorius savo studentą pasitiktų vos jam atvykus į Kauną ar Vilnių, kadangi tada būna sunkiausias metas, kai naujoje šalyje esančiam asmeniui reikia susigaudyti kur kas yra. Mentoriaus pareiga yra palaikyti ryšį su studentu net įsibėgėjus semestrui, nors kartais pasiteirauti, kaip sekasi ir, žinoma, iškilus klausimams žinoti, kur studentą nukreipti, prireikus padėti pasiekti tokias vietas kaip ligoninė.

Kokių kompetencijų reikia, norint tapti užsienio studentų mentoriumi?

Anglų kalbos žinios yra viena iš būtinybių, norint būti užsienio studentų mentoriumi. Taip pat yra svarbi motyvacija, noras bendrauti su žmonėmis. Mentorius neprivalo puikiai pažinoti Kauno ar Vilniaus miestų, tačiau turi susigaudyti universiteto erdvėse, kad padėtų čia lengviau apsiprasti atvykusiems studentams.

Tikiu, kad per daugelį metų mentorystės susikaupė daug nuotykių ir gerų atsiminimų – galbūt galėtum vienu iš jų pasidalinti?

Vienas smagiausių, pačiai nutikusių nuotykių, buvo ne sau priskirtos studentės pasitikimas Vilniaus oro uoste. Nors tai nutiko prieš gerus keturis metus, iki šiol prisiminsiu, kaip su grupe studentų laukiau atvykstančios merginos iš Japonijos. Jos skrydis vėlavo, tačiau lėktuvui nusileidus mums pavyko susisiekti. Kai prie laukimo vartų išėjo mergina ir jos paklausiau, ar čia bus ji – sulaukiau teigiamo atsakymo. Na, to užteko, kad su visais studentais galėčiau ramiai eiti laukti traukinio į stotį. Ir kaip tik belaukiant gavau pranešimą iš tos pačios studentės „kur tu?“. Nuoširdžiai pasimetusi pasisukau į su mumis buvusią merginą iš Japonijos ir paklausiau – kodėl tu man vis dar rašai? Tada ji pažiūrėjusi į telefoną pasakė, kad čia ne ji. Nepaisant to, kad teko nemažai pabėgioti, grąžinti pasitiktą studentę atgal į oro uostą, susirasti iš tiesų mano studentę ir greitai visus studentus pristatyti į traukinį, važiuojantį į Kauną, kai net traukinį teko stabdyti, prašant konduktorių palaukti, kol atbėgs studentai, iki šiol nuoširdžiai smagu kalbėti apie šį nutikimą ir priminti būsimiems mentoriams, kaip svarbu iš karto susitarti, kaip jie ras savo studentus, nes ne visi pas mus atvykstantys studentai mėgsta būti užsidėję nuotraukas „Facebook“ platformoje ir net ne visi atpažįsta save, pažiūrėję į rodomą pranešimą telefone.

Padrąsinkime drovius ir abejojančius studentus kodėl verta tapti užsienio studentų mentoriumi?

Kaip sako šiuo metu mentoriais esantys mano kolegos – tapimas užsienio studentų mentoriumi padeda peržengti savo drovumo ribas. Pažintis su žmonėmis iš visai kitų pasaulio kampelių leidžia praplėsti akiratį, žadiną norą keliauti ir laužyti stereotipus. Daugumai ši patirtis gali būti kaip kelrodė žvaigždė, padedanti atrasti tai, ką norėtų veikti gyvenime, kaip nutiko ir man. Nuoširdžiai manau, kad kiekvienas turėtų bent pabandyti būti mentoriumi atvykstantiems studentams, nes jei nuoširdžiai norėsi padėti studentui ir su juo bendrauti – gali būti garantuotas, kad tavo paties kasdienybė pasidarys daug įdomesnė ir kupina naujų atradimų. Pasaulis yra platus, galbūt jo viso ir neaplankysime, bet mentoriaujant bent jau galėsime pažinti žmones, kurie ir sudaro šį pasaulį!

VDU užsienio studentų mentorių atranka vyksta iki birželio 1 d., anketą rasi čia:

https://bit.ly/2M2Wt2c

Daugiau informacijos: https://www.facebook.com/VytautasMagnusUniversity