Aktualijos Psichologijos kampas

Išmoktos pamokos ir šuolis į Naujus metus

Justina BOGUŽAITĖ

Metai praskriejo neįprastai greitai, nors didžiąją dalį jų ir atrodė, kad laikas sustojęs. Pasaulį aprėpusi pandemija išmušė visuomenę iš įprastų vėžių, pristabdė socialinį gyvenimą ir apskritai atnešė daugybę įvairių pasikeitimų. Vengiame socialinio kontakto, dėvime apsaugines kaukes, dirbame iš namų, nesibūriuojame viešose erdvėse ir kt. Tačiau pasikeitė ne tik gyvenimo ritmas, darbai ir mokymasis. Kartu pasikeitė ir mąstymas bei vertybės. Šventinis kalėdinis laikotarpis ir adventas – metas, kurį įprastai praleidžiame su šeima, draugais, linksmai besišnekučiuodami, dalindamiesi dovanomis, skanėstais ir apsikabinimais. Šiemet šventės kitokios – mažame šeimos rate, nepasimatant su išsiilgtais giminaičiais, tik susimojavimu ir linkėjimų perdavimu per telefoną ar kompiuterį. Nepaisant to, šventės neturi būti liūdnos, nors ir esame pavargę bei suirzę dėl suvaržymų. Taip pat tai ramybės ir susikaupimo metas, kai apgalvojame viską, ką nuveikėme per šiuos metus ir ko išmokome. Puikus metas grąžinti skolas, pamiršti pykčius ir nuoskaudas, „išsivalyti“ prieš Naujuosius metus. 

Na, o grįžtant prie pamokų – 2020 metai buvo griežta mokytoja, kurios namų darbai yra sunkūs, tačiau tik mūsų pačių užsispyrimas ir susitelkimas duos teigiamų rezultatų. Išmokome vertinti tai, ką turime aplink save. Koronavirusas nusinešė daugiau nei milijoną gyvybių visame pasaulyje, skaičiai Lietuvoje taip pat bauginantys. Ėmėme labiau vertinti sveikatą, rūpintis artimaisiais. Kaip sakoma, supranti, ką praradai tik tada, kai to netenki. Artimųjų, draugų netektys paskatino susimąstyti apie tai, kaip saugoti ir aplinkinius, ir save pačius. Dėl to esame priversti atsisakyti nebūtinų kelionių, renginių ir kitų pramogų, ir laikytis saugumo reikalavimų. Žvelgiant į situaciją iš šviesiosios pusės – teko pasukti galvas ir ieškoti kūrybiškų sprendimų: kaip tęsti darbus ir mokymąsi, ką veikti namuose, kad laikas neprailgtų, tam buvo sukurta įvairių metodų, žmonės kūrybiškai sukosi iš padėties. Kūrėsi iniciatyvos, telkėsi savanorių pajėgos – visuomenė tapo vieninga komanda. Šie metai, kupini įvykių tarsi būtume išgyvenę apokalipsę, suteikė vertingų pamokų, kurias išmokome ir, tikėkimės, „ant pečių nenešiosime“. 

Kalendorinėms metų dienoms einant į pabaigą su nekantrumu imame planuoti kitus metus, naujus tikslus, svajojame apie naujus dalykus. Faktas, kad dabar šis sąrašas bus siauresnis. Tačiau nebūtinai tai turime matyti iš neigiamos pusės. Įtraukite į sąrašą daugiau nematerialių ir vertybinių tikslų, apmąstykite, kas jums svarbu, ką norėtumėte pakeisti ar ko atsikratyti. Vis dėlto pasižadėjote sau, kad imsite sportuoti, gyventi sveikiau, skaityti daugiau? Taip ir darykite! Svarbiausia – Jūsų pačių noras ir motyvacija keistis, judėti į priekį ir tobulėti. Nesvarbu, ką darysite – klausykite savo širdies ir nespauskite savęs. Gyvenkite ir mylėkite. Laimingų Naujųjų metų!