Pažintis

Kauniečių grupė „Novum Signum“ pasakoja: „Koncertų nebuvimas – sunkiausia dalis“

Greta KONDRATAITĖ-PALECKIENĖ

Instrumentinės muzikos grupės „Novum Signum“ planai šiam pavasariui itin optimistiški – muzikantai tikisi kuo greičiau sugrįžti į repeticijų studiją, planuoti būsimus koncertus bei ruošti atnaujintą programą jų muzikos išsiilgusiems gerbėjams. Tačiau, kol to padaryti negali, neatmeta galimybės surengti ir nuotolinių koncertų. Tiesa, kaip sako grupės nariai – „atlikėjui yra sudėtinga be žiūrovo dalintis muzika“. Ir nors karantinas kiek pakoregavo grupės veiklą, muzikos jie neišsižada ir net planuoja išleisti savo pirmąjį albumą. Tad apie grupės veiklą, išskirtinį pavadinimą, jo reikšmę bei muzikinius planus kviečiame skaityti šiame pokalbyje su grupės nariais – Pauliumi, Roberta ir Ieva.

Papasakokite kaip ir kam kilo mintis suburti grupę?

Paulius: Grupės atsiradimo idėja kilo siekiant sukurti muzikinį projektą, kokiame dar nebuvau dalyvavęs. Norėjosi išbandyti kitą žanrą, nes iki tol grojau tik roko kolektyvuose. Viskas prasidėjo Kauno įgulos karininkų ramovėje, kur buvau įsirengęs studiją. Sudėtis nuo 2016 metų keitėsi keturis kartus, bet jau antrus metus ji stabili ir tikiuosi, kad ilgam.

Roberta: Visada turėjau norą šalia akademinio darbo, studijų (tuo metu) turėti galimybę groti ir kurti grupėje. Grįžusi į Kauną, baigus LMTA muzikos atlikimo magistrą, apsidžiaugiau, kad Paulius pakvietė groti ir pildyti vizijas muzikos grupėje.

Kodėl pasirinkote būtent tokį pavadinimą?

Paulius: Tai lotyniškas pavadinimas.  Kodėl lotyniškas? Viskas, kas sutinkama gamtoje, turi taip pat lotyniškus pavadinimus. Tai lyg pirma rodyklė, kad mums aktuali tematika – realus, mus supantis pasaulis.  

Roberta: Pamenu, kai tuo metu dar repetuodami Kauno įgulos karininkų ramovės patalpose ir specialiai pavadinimo kūrimo valandėlę susėdę ilgai diskutavome, ieškojome, tarėmės, rašėmės, vertėmės.

Ką jis reiškia?

Paulius: Kai kūrėme programą „IV stichijos“,  ieškojau, kaip tai yra dažniausiai interpretuojama, ir supratau, kad mes gyvename pakankamai filosofinėje kultūroje. Šios stichijos yra kas tik nori, bet tik ne tai, kas yra realiai ir kaip iš tiesų mus veikia. „Novum signum“ vertimas yra „Naujas ženklas“. Mes esame pripratę gyventi tarp ženklų, jie mums labai palengvina gyvenimą. Ir tie įvairūs ženklai yra mums tokie įprasti, jog mes jų nepastebime ten, kur jie yra, bet sutrinkame, kai jų nebūna ten, kur turėtų būti. Taip pat labai dažnai ženklai yra susikuriami, kalbu apie, pavyzdžiui, prietarus. Tai ženklai, kurie realiai nieko nereiškia, bet kažkodėl atrodo labai svarbūs, bet tuo pat metu mes praeiname išverstą šiukšlių krūvą pakelėje ir to nepastebime, nes nėra ženklo, kad čia išverstos šiukšlės. „Naujas  ženklas“ – kvietimas pamiršti išgalvotą realybę ir rasti savo tikrąsias sąsajas su gamta, jos priežiūra. Pamatyti save kasdien apsuptą visų stichijų ir pamatyti tame kitokią prasmę. Juk, pavyzdžiui,  kompiuterio procesorius yra taip pat žemės stichija ir ne kažkur, o ant tavo stalo.

Roberta: Naujas ženklas – labai plati sąvoka, liečianti tiek žmogaus gyvenimą, tiek gamtos stichijų simboliką per muzikos, gyvenimo ženklus bei simbolius ir jų atpažinimą.

Kaip įvardintumėte savo atliekamos muzikos stilių?

Paulius: Tai aišku, kad instrumentinė muzika, kurioje persipina įvairūs stiliai ar jų elementai. Kalbant apie mūsų muziką, reikėtų pasakyti, kad geriausiai ji atsiskleidžia koncerte. Nes nuo pat pradžių šis projektas planuotas kurti kartu su šviesų programa, skirta būtent šiai muzikai. Taip pat buvo sukurtos koncepcinės vizualizacijos kūriniams. Bet ateityje, ko gero, jų atsisakysime. Be abejonės, negaliu nepaminėti mūsų merginų artistiškumo, kurios savo sukurtomis mizanscenomis ar šokiu dar labiau „pagardina“ šou.

Roberta: Vienareikšmiškai apibūdinti sudėtinga, nes pradiniame grupės etape dominavo epinė simfoninė stilistika. Pasikeitus grupės nariams ir adaptuojant instrumentų galimybes šiuolaikiškai, pradėjome kurti originalias kompozicijas. Daug galimybių atvėrė smuikininkės Ievos atėjimas į grupę. Tai žmogus, kuris nebijo eksperimentuoti, nebijo ieškoti ir atrasti naujų savo instrumento galimybių. Pauliui pradėjus komponuoti ir kurti muziką, atradome, kad reikia nebijoti apjungti gyvus instrumentus su elektronikos galimybėmis ir efektais. Esame tik trys atlikėjai scenoje, o realiai skambame kaip pilnas orkestras (šypsosi – red. past.). Apjungiame įvairių stilistikų fragmentus į originalias kompozicijas, kurios padeda atskleisti ,,IV stichijų” programos charakteristiką. Ypatybė, kad koncerto metu tai yra muzikos ir šviesos efektų sintezė.

Ieva: Aš įvardinčiau tai kaip elektroninės ir gyvai atliekamos muzikos sintezę, kurioje gyvi instrumentai yra pagrindiniai veikėjai muzikoje, o elektronika visam tam sukuria erdvę, nuotaiką, spalvą, dar kitaip – papildo.

Iš kur semiatės įkvėpimo kūrybai?

Paulius: Iš visko, kas aplink, taip, kaip tai suprantu, bandau perteikti muzikoje. Instrumentinė muzika turi savo išskirtinumą: čia nėra suflerio, kada, kas ir kaip vyksta, klausytojas pats turi tame dalyvauti, nes reikia realiame laike sukurti sau erdves, vaizdinius, kurie ir bus tam tikros emocijos šaltinis. Todėl norisi tai pateikti kuo aiškiau.

Roberta: Grupės vardu vienareikšmiškai pasakyčiau, kad semiamės kiekvienas iš savo pasaulėžiūros ir patirties. Kurdami visi pateikiame savo idėjinę muzikinę medžiagą, papildome, adaptuojame, pakoreguojame. Žinoma, kūrybos įkvėpimas, ko gero, labiausiai ir aplanko pačios kūrybos metu, kai diskutuojame ir analizuojame baigtinę viziją. Kolegiškai prisidedame prie kūrinio detalių geriausiai išmanydami savo instrumentų specifiką. 

Ieva: Iš savęs. Jei ateina į galvą melodija, stengiuosi jos nepamesti. Arba jei pirmiau pagaunu idėją, tada ieškau, kaip tai galėtų suskambėti muzikoje, kokiomis priemonėmis tai perteikti. Na, o jei pavyksta sudominti ir įtraukti į tai grupės narius – Robertą Daugėlaitę ir Paulių Petrauską, gimsta kūrinys. Tad visi trys esame kūrėjai, vienas kitą įtraukiantys į kurio nors muzikos verpetą. 

O ką grupė „Novum Signum“ veikia šiuo metu, kol visi renginiai ir kiti pasirodymai yra draudžiami?

Paulius: Atostogos… 

Roberta: Kantriai laukia geresnių laikų…

Ieva: Deja, grupės veiklą kiek pristabdė ši pandemija, todėl sunku kuo pasigirti. Nuotolinis darbas mūsų veiklai ne itin tinka, riboja techninės galimybės. Saugome savo ir artimųjų sveikatą, laikomės karantino su viltimi, kad situacija pagerės ir galėsime vėl darbuotis. 

Laiką skiriate tik repeticijoms ar ir naujiems įrašams?

Paulius: Na, karantino metu nei vieno, nei kito daryti nesigauna, tiesiog generuojasi mintys naujiems darbams, po karantino tikrai bus ką veikti.

Roberta: Kol negalime fiziškai susitikti, repetuoti ir tęsti įrašų, galime tik kaupti idėjas ir planuotis darbus po karantino.

Apskritai, kaip Jūsų, kaip muzikantų, gyvenimus pakoregavo  COVID-19 pandemija?

Paulius: Visaip kaip pakoregavo. Koncertų nebuvimas – sunkiausia dalis. 

Roberta: Labai pakoregavo. Nėra lengva, nes muzikanto forma be pastovių koncertų ir pasirodymų prastėja. Po karantino laukia sunkus darbas atstatant koncertinę formą, susigrojimą su kolegomis.

Ieva: Man muzikanto profesija yra ne tik darbas, bet ir didžiulė dalis mano asmenybės, jos saviraiškos. Aš iš tų muzikantų, kuriems tai ir pašaukimas, o ne tik sausas darbas. Todėl sunku išgyventi šį laikotarpį be koncertų, repeticijų, muzikanto rutinos. Bet kai vyksta kova už gyvybes, naivu tikėtis, kad menas išgelbės pasaulį. Žinoma, yra ir teigiamų dalykų. Tai puikus laikas tobulinti savo įgūdžius, skaityti knygas, klausytis įrašų ar dar ką nors nuveikti, kam visada pritrūkdavo laiko. Galų gale tai laikas iš naujo pažinti save, įsiklausyti. Gyventi šia diena.

Galbūt atradote savyje naujų talentų?

Paulius: Nežinau, ką vadinti talentu… Bet naujų žinių, praktikos naujose srityse tikrai įgijau. Kadangi laiko buvo pakankamai, tobulinau fotografijos, darbo su vaizdu ir garsu žinias.

Roberta: Taip, pavyko talentingai pasimėgauti ramybe ir streso nebuvimu, kuris yra kasdienis palydovas muzikanto gyvenime. Taip pat dėl laisvesnio laiko buvo galima tobulinti skaitmeninio piešimo sferą. 

Ieva: Ne.

O ar pasvarstote apie koncertus vasarą, kiek Jūsų nuomone tai būtų realus scenarijus?

Paulius: Spėlioti mes galime, aišku, bet  reikia tiesiog laukti. Tikėkimės, viskas greitu metu pakryps teigiama linkme.

Roberta: Norisi optimistiškai mąstyti. Tikiuosi, kad koncertai vienokia ar kitokia forma įvyks, nors ir minimalios apimties, nes per šiuos pandemijos metus galima apgalvoti atlikėjų, klausytojų saugumą, distancijas, galimybes saugiai lankytis koncerte. Žmonės sąmoningesni ir atsargesni. Esant tinkamoms erdvėms ir sąlygoms turėtų būti realu.

Ieva: Sunku nuspėti.

Koncertai per nuotolį Jums nepriimtini?

Paulius: Šio metodo mes nebandėme, nors būtų įdomu. Gal ateityje ir surengsime, jei ilgainiui neatsiras alternatyvų.

Roberta: Iš esmės atlikėjui yra sudėtinga be žiūrovo dalintis muzika. Tačiau esame atviri ir neatmetame šios galimybės.

Ieva: Priimtini, tik šiuo metu neįgyvendinami dėl finansinių išteklių ir karantino taisyklių. 

Ar neplanuojate savo kūrybos populiarinti ir kitose muzikinėse platformose, kaip – „Spotify“, „Soundcloud“?

Paulius: Tai priklausys nuo to, kada pasirodys mūsų CD. Dabar ieškome galimybių šį projektą paversti realybe.

Roberta: Planuojame, stengiamės esant palankioms sąlygoms sėkmingai užbaigti albumą ir taip pat užsiimti sklaida portaluose.

Apskritai, ar nesunku pritraukti klausytojų, juk daugiausiai dėmesio Lietuvoje sulaukia pop muzika?

Paulius: Manau, reikėtų klausimą formuluoti kitaip – kiek galime investuoti į reklamą ir ar žinome, kaip geriausiai tai daryti? Taip, šioje srityje mums kyla daug keblumų. O klausytojų ratas visada bus, didesnis ar mažesnis.

Roberta: Svarbiausia turėti tikrų gerbėjų ratą, kurie vieni kitiems rekomenduoja ir plečia klausytojų ratą. Kol kas pandemija labai sustabdė šį procesą. Tačiau, manau, mums viskas dar tik prieš akis.

Ieva: Pop muzika gyvuoja ir gyvuos, bet tai neturėtų būti kliūtis pritraukti klausytojus, kurie ieško naujovių ir kažko netradicinio. Aš pasisakyčiau už kokybę, ne kiekybę. Tikiu, kad yra žmonių, kurie renkasi patys, o ne pasiduoda masei. Tokie žmonės yra ir bus mūsų klausytojai. 

Kokie Jūsų grupės planai šiam pavasariui / vasarai? 

Paulius: Kuo greičiau grįžti prie darbų studijoje ir tada pakviesti visus į mūsų koncertus. Programoje numatomi patobulinimai ir papildymai, todėl patiems smalsu, kaip viskas vyks ir atrodys scenoje. O kol kas pas mus štilis, bet galite mus rasti „Facebook” ir „Youtube“. Kai baigsis ribojimai, padažnės grupės pulsas ir socialiniuose tinkluose.

Roberta: Sutinku su Pauliumi. Norisi kuo greičiau sugrįžti prie darbų studijoje ir išpildyti išsikeltus programoje tikslus. O tolimesnis žingsnis jau savaime pajudės su sklaida.