Rekomenduojam

Filmai, kuriuos pažiūrėjęs galėsi vadintis tikru snobu!

Gerda JAKUTYTĖ

„Juodaodis iš Kukluksklano“ – BlacKkKlansman 

BlacKkKlansman yra 2018 metų amerikiečių biografinė kriminalistinė drama, režisuota Spaiko Li (Spike Lee). Dramoje remiamasi 2014 metais išleistais Rono Stolvortho (Ron Stallworth) prisiminimais „Juodasis Klansmanas“ („Black Klansman“) apie jo pavojingą darbą, infiltraciją po priedanga į Ku Klux Klaną. Kas yra Ku Klux Klanas? Tai 1865 metais įkurta antisemitinė, rasistinė, antikatalikiška, homofobinė organizacija, kurios nariai žiauriai kovojo prieš juodaodžių lygiateisiškumą visuomenėje. Apsigaubę veidus baltais gobtuvais, klano nariai organizuodavo linčo teismus, įvairiomis nelegaliomis priemonėmis trukdydavo juodaodžiams dalyvauti rinkimuose. Ši drama pateikia rasizmą kitaip, nei mes įpratę – balansuojantį tarp absurdo ir pavojaus. BlacKkKlansman – verčiantis susimąstyti filmas apie šiais laikais aktualią problemą – kovą už žmogaus teises.   

Pagrindinį vaidmenį atlieka – Džonas Deividas Vašingtonas (John David Washington).

„Sukilėlis rugiuose“ – Rebel in the Rye

Ar teko skaityti romaną  „Rugiuose prie bedugnės“? Knyga pasirodė įdomi ir įtraukianti? Tuomet turbūt bus įdomu išvysti istoriją iš šiek tiek kitos perspektyvos 2017 metų filme „Sukilėlis rugiuose“. Ši drama man patiko tuo, jog joje pasakojama  apie patį knygos autorių Džeromą Selindžerį (Jerome Salinger), jo, kaip jauno rašytojo, kuris stengiasi atrasti savo balsą, kelią. Taip pat apie paties romano rašymo procesą. Selindžeris patiria jaudinančią meilę gyvendamas karo metu, o svarbius momentus užrašo kaip trumpas istorijas, kurių herojus yra Houldenas Kolfildas. Per kelis metus tos istorijos yra suklijuojamos į vieną ir pavirsta debiutiniu romanu „Rugiuose prie bedugnės“ („The Catcher in the Rye“), kuris, nors iš pradžių buvo skirtas suaugusiems, tačiau sujaudina paauglius skaitytojus taip, jog Houldeno personaže kiekvienas atranda save, jis tampa berniukų maišto simboliu. Kaip toks populiarumas išleidus romaną paveikia rašytoją ir jo ateities planus? Kodėl jis pasirenka atsiriboti nuo aplinkinio pasaulio, šeimos, draugų ir paskiria visą savo gyvenimą darbų, kurių nesiruošia publikuoti, rašymui? Atsakymus į šiuos klausimus rasite filme, kuris sujaudins ne tik pačiu siužetu, bet ir įvairiomis dramos detalėmis, kaip, pavyzdžiui, frazės, kurias teko skaityti knygoje, galima išgirsti pasakytas rašytojo Džeromo Selindžerio kasdieniniame gyvenime.

S. Jei neskaitei knygos „Rugiuose prie bedugnės“, pirmiausia rekomenduoju tai padaryti. Tai sustiprins filmo įspūdžius.

Pagrindinį vaidmenį  atlieka – Nikolas Holtas (Nicholas Hoult). 

„Žemės druska“ – The Salt of the Earth 

Mėgstate fotografuoti ar keliauti? O gal abu? Tuomet dokumentinis filmas „Žemės druska“, tikrai patiks. Jame pasakojama apie Sebastiao Salgado – žmogų, kurio gyvenimo būdas yra kelionės ir fotografija. Tai žmogus, kuris savo fotoaparato objektyvu užfiksuoja ne tik paprastus vaizdinius, bet emocijas, žvilgsnius, pasakančius daugiau nei žodžiai. Šis fotografas yra ypatingas tuo, jog jis vyksta ten, kur žmonėms skauda labiausiai: kur karai, badas ir baisiausios ligos. Filme pamatysite tokias vietas, kurios atrodys per gražios ar kaip tik per žiaurios, kad egzistuotų XXI amžiuje. Turbūt daug kam teko matyti filmus, kuriuose vaizduojami žmonės, gyvenantys miškuose, be civilizacijos, mums įprastų rūbų, namų ar daiktų. Taip pat gal šen bei ten išgirdote ar perskaitėte apie ekologines katastrofas, kurios nušluoja viską, kas gyva, po savęs palieka tik pilką, niūrų rūką. Kariniai konfliktai, ekologinės katastrofos, socialinė nelygybė, skurdas – visa tai ir dar daugiau pamatysite dokumentikoje „Žemės druska“. Vaizdai ten nepagražinti, istorijos neiškraipytos. Viską, ką išgirsite, Sebastiao Salgado matė savo akimis ir užfiksavo objektyvu.

Diana: In Her Own Words

Diana Frances Spencer – stiliaus ikona, žmonių širdžių princesė. Drįstu teigti, jog apie ją bent šiek tiek yra girdėjęs kiekvienas. Per savo gan trumpą gyvenimą ji pasiekė tiek daug. Tapusi Velso princese, Diana pakeitė britų monarchijos veidą, parodė žmonėms, jog karališkoji šeima gali užmegzti ryšį su visuomene. Jos labdaringa veikla padėjo ne vienam žmogui, pakeitė pasaulio požiūrį į ŽIV ir AIDS, tiek fiziškai, tiek morališkai padėjo vaikams, kurie sirgo baisiomis ligomis,  suteikė jiems taip reikalingą meilę. O svarbiausia – Diana buvo nuostabi motina, kuri lydėjo savo vaikus kiekviename svarbiame jų gyvenimo žingsnyje. Deja, visa tai tik gražioji jos gyvenimo pusė. Taip, ji buvo nuostabi, daugelio mylima princesė, tačiau jos asmeninis gyvenimas nė iš tolo nebuvo toks tobulas, kaip būtų galima įsivaizduoti. „Diana: In her own words“ – dokumentinis filmas, kuris atskleidžia neįtikėtinai daug ne tokių tobulų Dianos gyvenimo momentų. Būtent šiame filme jūs išgirsite princesės istoriją iš jos pačios lūpų. Kaip tai įmanoma? Kuriant šią dokumentiką buvo naudojama slaptai įrašyta pokalbių medžiaga, kurią slaptai, pačios Dianos noru, įrašė jos geras draugas. Ši medžiaga buvo panaudota žurnalisto Endriu Mortono (Andrew Morton) parašytoje biografijoje „Diana: Her true story“. Būtent dėl šių dviejų faktų filme pasakojamos istorijos tikrumu galite neabejoti. Ši dokumentika pasakoja ašarą nubraukti verčiančią istoriją.