Kelionės

ISTORIJOS MOKYTOJA KRISTINA ČEPUKĖNĖ: „PRISIMINIMAI IŠ KELIONIŲ LIEKA ILGAM“

Greta KONDRATAITĖ-PALECKIENĖ

Keliaudama po Lietuvą tinklaraštininkė Kristina visada atlieka namų darbus – surenka informaciją apie vietovės istoriją, lankomiausius objektus joje, o įdomiausiais faktais dar ir pasidalina su kitais keliautojais savo „Instagram“ paskyroje „Istorija veža“. Kristina rekomendacijų turi apsčiai kiekvienam metų laikui, o artėjančiai vasarai dalinasi TOP 10 gražiausių vietų Lietuvoje, kuriose šią vasarą tiesiog privalu apsilankyti!

Kristina, ką būtina nuveikti šią vasarą ir kur nuvykti tiesiog privalu?

Nežinau, ar būtina, bet turbūt patartina atrasti savo ramybės kampelį, kuris džiugintų iš vidaus. Kiekvienam iš mūsų jis skirtingas. Kažkam širdį glosto pajūris, kitam gera klausytis medžių ošimo kelių kilometrų pažintiniame take, trečiam galva sukasi nuo Vilniaus senamiesčio. Tad lieka tik pasirinkti.

Šiais metais norisi pakeliauti po skirtingus Lietuvos regionus, pavyzdžiui, po Ignalinos kraštą, kur yra ne tik Meironų Botanikos takas, bet ir Ladakalnis, kiti piliakalniai. Nuo jų atsiveria nepaprasto grožio vaizdai. Biržai vilioja pilimi, savo smegduobėmis, Kirklių apžvalgos bokštu. Linkiu būti smalsiems. Mūsų kraštas kupinas vietų, kurias verta aplankyti.

Kokie Jūsų šeimos kelionių planai (vasarai)?

Planas A – pasiekti Gdanską (Lenkija), kuriame itin gražus senamiestis. Uostamiestis stebina ypatingomis panoramomis, spalvingais tiltais, subtiliai renovuotais daugiabučiais. Pakeliui numatytas visas maršrutas: Varšuva, Vilko irštva ir kt. Planas B – toliau plėsti akiratį Lietuvoje, susipažįstant bei aplankant naujas vietas.

Top 10 įspūdingiausių Lietuvos vietų yra..?

Sunku jas išskirti. Kiekviena savaip žavi. Juk viskas priklauso nuo mūsų pačių norų ir keliamų lūkesčių. Visgi, 10-tukas, kurį norėčiau aplankyti šiais metais:

  1. Negyvosios kopos Kuršių Nerijoje. 1680 ha teritorijoje per ilgą laiką buvo užpustyti net 4 Naglių kaimai, kurie ir dabar dunkso giliai po smėliu.
  2. Aukštumalos pažintinis takas – aukštapelkė, apimanti 2500 ha plotą. Ypatingas kraštovaizdis su išskirtine augalija, gyvūnija.
  3. Chaimo Frenkelio vila – muziejus su parku ir jį puošiančiu fontanu. Išskirtinė Šiaulių miesto erdvė. Lankant ją verta užsukti į Kryžių kalną. Ant piliakalnio priskaičiuojama per 200 tūkst. kryžių.
  4. Biržų pilis, kurioje įsikūręs krašto muziejus. Ji stovi Širvėnos ežero pakrantėje. Čia pat nuostabus pėsčiųjų tiltas, miestą jungiantis su Astravo dvaru.
  5. Legendomis apipintas 176 m aukščio Ladakalnis, nuo kurio atsiveria įspūdingas vaizdas. Tai viena įspūdingiausių lankytinų vietų tiek Labanoro regioniniame parke, tiek visame Aukštaitijos nacionaliniame parke.
  6. Dubingių piliavietė Asvejos regioniniame parke. Einant pažintiniu taku galima grožėtis ilgiausio, vieno giliausių ir didžiausių Lietuvos ežerų panorama.
  7. Liubavo dvaras, įsikūręs vaizdingose Vilniaus apylinkėse. Dabar sodyboje išlikę 11 pastatų, terasinių tvenkinių sistema bei želdynai.
  8. Druskininkai –poilsio oazė.Verta apžiūrėti krašto muziejų, netoliese esantį Grūto parką, „Girios aidą“.
  9. Jurbarko dvaras su greta esančiu parku. Rūmus juosia itin gražus medelynas bei augalija.
  10. Visa Kauno marių pakrantė, kurioje įsikūrusi ne viena įspūdinga lankytina vieta, kaip Mergakalnis, Vieškūnų piliakalnis, Laumėnų pažintinis takas, Žiegždrių atodanga ir kt.

Vieta, į kurią vis norisi grįžti ir grįžti?

Visada norisi sugrįžti į gimtinę. Ji Elektrėnų savivaldybėje, kur įspūdingas ežeringas kraštovaizdis. Ranka pasiekiama Trakų pilis, Varnikų pažintinis takas, Velnio duobė, Kernavė ir kitos lankytinos vietos, bet smagiausia pas tėvus, ant Strėvos upės kranto.

Galbūt galėtumėte įvardyti ir Top 5 vietas su nakvyne ir pačiu gražiausiu vaizdu Lietuvoje?

Būsiu atvira, čia aš ne patarėja. Kol kas mūsų geriausias pasirinkimas nakvynei – namai. Manau, tokias vietas pradėsime atrasti artimiausiu metu. Vaikai paaugo, pats laikas planuotis ilgesnes keliones.

Dažniausiai keliaujate su šeima, bet ar pasitaiko kelionių ar išvykų, į kurias vykstate viena?

Kol kas visos kelionės būna kartu su šeima. Jos ypatingos, nes vaikai šalia. Ateis laikas, kai galėsiu dėliotis solo išvykas.

Keliauti vienai sudėtingiau ar atvirkščiai – daug lengviau ir smagiau?

Į šį klausimą galiu drąsiai atsakyti – vienai būtų paprasčiau. Išruošti šeimą – misija įmanoma, bet gana sudėtinga. Kelionėje pasitaiko visko: daug nuotaikų, pageidavimų ir kitų situacijų. Tačiau, norisi pabrėžti, visas akimirkas išgyveni kartu. Čia verda emocijos, skamba juokas, per kraštus veržiasi nuoširdus džiaugsmas.

Kokią transporto priemonę keliaujant renkatės dažniausiai?

Automobilį.

O kelionės dviračiais Jums ne prie širdies?

Dviračius trauksime jau šią vasarą. Sūnus paaugo, galime ramiai minti pedalus. Dukra itin mėgsta šią susisiekimo priemonę.

Be kokių daiktų niekada neišvykstate?

Būtina turėti dokumentus, šiek tiek grynųjų, veikiantį telefoną su interneto ryšiu (itin praverčia navigacija) ir, aišku, kelis komplektus drabužių (spontaniškose kelionėse visko pasitaiko).

Papasakokite kokį nors linksmą įvykį nutikusį kelionių metu. Galbūt teko grįžti, nes pusiaukelėje prisiminėte pamiršus esminius daiktus ar dokumentus?

Vyras nemėgsta kelionių, kai tenka ilgą atkarpą važiuoti žvyrkeliu. Taip vieną kartą ir nutiko. Pažadėjau, kad čia tik koks kilometras, o pasirodo… Dardėjome 5 km! Už kiekvieno posūkio vis tvirtinau: „Jau tuoj…“ O pasirodo – toli gražu.  Viskas baigėsi gerai, bet išklausyti moralą teko. Šiandien prisiminus ima juokas.

Visgi, kad ir kaip smagu būtų keliauti, tenka susidurti su išlaidomis, tad kaip išmokti jas tinkamai planuoti? Galbūt turite kokių patarimų?

Trumpalaikės išvykos ne tokios ir brangios. Daugiausiai kainuoja kuras bei išlaidos, susijusios su edukacija. Tuo tarpu pasirinkus plačiai visuomenei atvirai prieinamas vietas (pvz., pažintinius takus, piliakalnius, senamiesčius) – iškart sutaupysite. Nebūtina valgyti kavinėse. Įsidėkite maisto iš namų. Planuojate nakvynę? Čia irgi platus pasirinkimas: nuo palapinės iki ištaigingų apartamentų. Viskas priklauso nuo Jūsų pačių norų ir namų ūkio biudžeto.

Kaip manote, ar keliavimas šiais laikais prabangus pomėgis?

Nelygu koks. Išvykos į užsienio kraštus reikalauja didesnio planavimo. Čia verta pagalvoti, kiek kas mėnesį galima skirti sumanytai kelionei. Vietinio pobūdžio kelionės (savo krašto pažinimas) – itin biudžetinis variantas. Be to, kartais užtenka kelių eurų kišenėje, o žmonės sugeba pamatyti visą Europą. Ar tai prabangus pomėgis? Priklauso nuo to, kokiu kampu pažiūrėsi.

Apskritai, nuo ko pradėti savarankiškai organizuojant kelionę?

Pirmiausia, nuo kelionės tikslo, ką norite pamatyti. Tada maršrutas su lankytinų objektų sąrašu. Pasidomėjimas bilietų kainomis, būtinais dokumentais. Pasiskaičiavimas preliminaraus biudžeto. Susižiūrėjimas nakvynės vietų, kurios irgi kainuoja. Išvakarėse – susidėjimas būtiniausių daiktų ir pirmyn. Kartais galima būti spontaniškiems, bet dažnai verta apgalvoti, ko prireiks kelionės metu.

Kas Jus labiau žavi kelionėse – jų organizavimo procesas ar pats keliavimas?

Pats keliavimas ir iš nuostabos „atvimpantis žandikaulis“, kai negali sugerti pamatyto grožio. Čia liejasi emocijos, vaikai nespėja rodyti pirščiukais ir aikčioti: „Ar matei?“ Tai yra gėris. Prisiminimai, kurie lieka labai ilgam.

Ir kuo kelionės Jus praturtina?

Pirmiausia – praplečia akiratį. Kaskart sužinau kažką naujo, kaskart įsitikinu, jog mūsų kraštas kupinas gražiausių lankytinų vietų. Kiekviena kelionė – atskiras pasakojimas, pilnas įdomiausių įspūdžių, akimirkų. Taip ir norisi jas įsirėminti.

Visgi, juk tai nėra vienintelis Jūsų hobis?

Kol kas džiaugiuosi, kad bent jam pakanka laiko. Dėl studijų, darbo ir didelio užimtumo kiek primiršau knygas. Pastarųjų skaitymas – itin mėgstamas užsiėmimas.

Na ir pabaigai, koks yra Jūsų kaip keliautojos moto?

Keliauk. Atrask. Sužinok.