Organizacijos

„Kelrodė žvaigždė“ – šviesulys moksleiviams ir studentams

Justina BOGUŽAITĖ

Antrus metus skaičiuojantis savanorystės-mentorystės projektas „Kelrodė žvaigždė“ – pirmas tokio pobūdžio projektas Kaune. Vytauto Didžiojo universitetas, bendradarbiaudamas su Izraelio ambasada, Vilniaus universitetu, VDU „Atžalyno“ progimnazija ir VDU Ugnės Karvelis gimnazija, vykdo studentų savanorystės programą, kurios metu jie bendrauja su pagalbos ir bendravimo šilumos trūkumą jaučiančiais moksleiviais. Šis projektas turi kilnų tikslą, kuris ir yra kurti darnią visuomenę, padėti sunkiau besimokantiems moksleiviams, suteikti jiems galimybę nemokamai apsilankyti tam tikrose veiklose, muziejuose, smagiai ir naudingai praleisti laiką bei galbūt susirasti naujų ilgalaikių draugų. Studentams šis projektas yra puiki galimybė įgyti naujos patirties edukacijos, bendravimo su vaikais srityje, taip pat naujų pažinčių gausiame savanorių būryje. Kiekvienas studentas pagal sau artimus charakterio bruožus išsirenka ir susipažįsta su moksleiviu, su kuriuo bendraus visus mokslo metus. Projekto metu savanoriai bendrauja ne tik tarpusavyje, bet ir su VDU psichologais konsultacijų metu, kuriose yra dalinamasi įspūdžiais, patarimais, aptariamos iškilusios problemos ir jų sprendimai.

Tiesa, karantinas kiek pakoregavo projekto veiklų vykdymą. Praeitais metais projektas užsibaigė nuotolyje, šie metai irgi ne išimtis. Mokymuisi, darbui ir bendravimui persikėlus į nuotolį, iškyla distancija tarp studento savanorio ir moksleivio ir gali trūkti ryšys, kurį siekiama užmegzti projekto metu. Tam yra pasitelkiami kūrybiški sprendimai – studentai su vaikais bendrauja telefonu, „Zoom“ platforma ir kitais nuotoliniais būdais. Žinoma, ryšys ne toks stiprus, kaip bendraujant gyvai, tačiau tokios veiklos kaip kompiuteriniai žaidimai, pokalbiai telefonu įvairiomis temomis, animaciniai filmukai, knygos ir kitos mėgstamos veiklos palaiko artumą tarp moksleivio ir jo vyresniojo draugo – studento savanorio. Šiais mokslo metais pati tapau šio projekto dalyve ir, jei susidomėjote šiuo projektu, drąsiai rekomenduoju sudalyvauti! Įdomi patirtis ir pažintis su naujais žmonėmis ir su savimi, nes toks socialinis projektas suteikia visokeriopos naudos ne tik moksleviams, bet ir studentams – savanorystė gali atverti daugybę naujų durų gyvenimo kelyje.

Jūratė Vietaitė, Studentų centro vyresnioji specialistė ir projekto savanorių koordinatorė:

Projektas „Kelrodė žvaigždė“ skirtas prasčiau besimokantiems  3–6 klasių moksleiviams bei studentams savanoriams. Projekto metu savanoriai kartu su moksleiviais leidžia laiką kiekvieną savaitę keletą valandų ruošdami kartu namų darbus, lankydamiesi  ir supažindindami su universitetu ar Kauno mieste esančiomis veiklomis bei kartu turiningai leisdami laiką. Šis projektas VDU organizuojamas jau dvejus metus, iš tėvelių ir mokyklos atsiliepimų galima teigti, kad dalies moksleivių mokymosi rezultatai pagerėjo, o vertinant bendrai pastebimas visų moksleivių ir savanorių socialinių, bendravimo gebėjimų tobulėjimas. Šis projektas pandemijos laikotarpiu sulaukė iššūkių, tačiau studentai kūrybiškai pažvelgė į šią situaciją ir surado būdų, kaip toliau bendrauti su moksleiviais ir užmegzti ryšį. Iš patirties galiu pastebėti, kaip mokslo metų pradžioje savanoriai su baime akyse laukia savo moksleivių, svarsto, kokie jie bus, po pirmojo susitikimo turi daugybę įspūdžių ir tikslų, o projekto pabaigoje su liūdesiu atsisveikina su savo moksleiviais. Viso projekto metu turime psichologus, kurie padeda studentams atsakyti į iškilusius klausimus,  pasidžiaugia dėl sėkmės ir pataria, kaip galima elgtis tam tikrose situacijose.

Kalbant apie šių metų projektą, išties gaila, kad dėl susiklosčiusios situacijos ne visi savanoriai spėjo „gyvai“ susitikti su moksleiviais, todėl pats ryšys, kurį jie kuria, yra šiek tiek kitoks. Negaliu pasakyti stipresnis ar ne, tačiau mažiau yra jaučiamas bendrumo jausmas. Reaguodami į šią situaciją, kartu su savanoriais antroje projekto pusėje sugalvojome daryti kasmėnesinius protmūšius, kurių metu susitinka visi projekto dalyviai, gali diskutuoti, pasidalinti mintimis ar tiesiog smagiai praleisti laiką. Nepaisant pandemijos ir paskelbto karantino, projekto dalyviai visi kartu, išlaikydami fizinį atstumą, kuria darnią bendruomenę. Visi studentai, kurie susidomėjo projektu, rugsėjo mėn. pradžioje gali ieškoti naujienų apie registraciją universiteto internetiniame puslapyje: vdu.lt.