Pažintis

Kiečiausia universiteto teikiama paslauga, kurios abiturientai neteko dėl pandemijos

Edvardas AKSOMAS

Jei esi abiturientas ir savo kišenėje turi trisdešimt atliekamų eurų, vidurvasarį su jais gali nuveikti bent keletą dalykų. Į tokį pramogų sąrašą, be abejonės, patenka vėlyvas lėbavimas su draugais kažkur senamiestyje (pageidautina – penktadienio vakarą). Dar yra įvairūs sporto ir kultūros renginiai. Labai apskaičiuota kelionė prie jūros. Sodybėlė. Arba apsišopinimas bet kokioje rūbų parduotuvėje.

Nieko ypatingo, tiesa?  

Dar už tą pačią sumą galite rinktis VDU vasaros mokyklą.

Ne, ne, čia tikrai jokios reklamos.

Šiame interviu skaitytojui bandysiu parodyti, jog VISI aukščiau išvardyti pasirinkimai, įskaitant „ne-re-a-lias“ pramogas prekybcentryje, yra kaip ir okei. Tiesa, kartais nedidelė, vos trisdešimties euriukų, investicija gali nulemti daug daugiau, nei kada nors galėjote pasvajoti. Pavyzdžiui, jūsų karjerą.

Norėdami sužinoti visą būtiną informaciją apie VDU vasaros mokyklą, studentų žurnalo „Studis“ atstovai kalbino Vytauto Didžiojo universiteto Marketingo ir komunikacijos departamento vyriausiąją specialistę Loretą Petrauskaitę.

Laba diena, miela Loreta, sakykite, koks pagrindinis Jūsų rengiamos vasaros mokyklos tikslas?

Pagrindinis tikslas vis dar tas pats – norime, kad moksleiviai išbandytų universitetą, patirtų studentišką gyvenimą, o svarbiausia – išsineštų ne tik gerus įspūdžius, bet ir draugų sąrašą, su kuriais galėtų bendrauti ir studijų metais. Džiaugiamės, kad jau turime ne vieną VDU vasaros moksleivį, kuris baigė VDU. Džiugu ir tai, kad sudalyvavę VDU vasaros mokykloje įprastai nori joje savanoriauti, kai jau tampa studentais. Toks užburtas ratas.

Kas atsakingas už šį renginį?

Aš kartu su kolektyvu iš Marketingo ir komunikacijos departamento: Justina, Loreta ir Mindaugas. Visi esame atsakingi už VDU vasaros mokyklą.

Kada tiksliai vyksta VDU vasaros mokykla?

Įprastai mokykla yra organizuojama trečiąją birželio savaitę. Į ją atvyksta apie 100 vyresnių klasių moksleivių iš visos Lietuvos.

Interneto variklis į paieškos langelį suvedus „VDU vasaros mokykla“ rezultatus pateikia tik iš 2019 metų. Nereikia klausti, kodėl renginys nestartavo pernai. Tačiau man įdomu, ar turite planą artėjančiai vasarai?

Taip, tiesa. Paskutinė vasaros mokykla vyko 2019 metais. Praeitais metais ji nevyko dėl mums visiems žinomų priežasčių. Ar ji vyks šiemet, man labai sunku prognozuoti, bet didelė tikimybė, kad tokiame pavidale, kokiame ji būdavo anksčiau, tikrai nevyks.

Ką galvojate daryti šiais metais?

Kaip ir minėjau anksčiau, galutinio sprendimo dar neturime. Kad ji galėtų vykti įprastai, labai abejoju. Ir nemanau, kad ją darysime nuotoliniu būdu, nes visi – tiek moksleiviai, tiek dėstytojai – yra pavargę nuo nuotolinio darbo. Galbūt pavyks kompensuoti kažkaip kitaip, bet dar neturiu tikslaus atsakymo.

Kas apskritai atsakingas už vasaros stovyklą?

Už VDU vasaros mokyklą visada atsakingas Marketingo ir komunikacijos departamentas (MKD). Bet prie visų vykstančių veiklų prisideda visi fakultetai ir kiti padaliniai, priklauso nuo to, ką tais metais esame sugalvoję. Vakaro veikloms, kurios būna kultūrinio ar pramoginio pobūdžio, perkame paslaugas. Pavyzdžiui, žiūrėjome filmą Romuvoje, lankėmės Rio smėlio arenoje ir pan.

Kada ši iniciatyva įgavo formą?

Pati idėja gimė apie 2011–2012 metus ir ją įgyvendino jau minėtasis Marketingo ir komunikacijos departamentas.

Kiek į tai gali įsitraukti patys VDU studentai? Ar čia įmanoma savanorystė?

Taip, studentai ne tik gali įsitraukti, jie čia labai reikalingi. Jie prisideda prie organizuojamų veiklų įgyvendinimo bei tampa vyresniaisiais broliais ir seserimis. Padeda nepasiklysti, parodo, kur skaniai ir nebrangiai pavalgyti, padeda susiorientuoti viešojo transporto labirintuose ir pan.

Kodėl Jūs tai darote (be abejonės, omenyje turiu mokyklą)? Juk galima ir nedaryti.

Matome labai aiškų poreikį ir naudą. Moksleiviai turi ribotas galimybes pažinti universitetą iš vidaus, o toks pažinimas, mūsų manymu, yra gerokai svarbesnis, jei nori būti garantuotas, kad ateities sprendimas bus priimtas užtikrintai ir teisingai.

Jei klausimas yra apie tai, kodėl asmeniškai aš tai darau, tai atsakymas paprastas – jaučiu asmeninę misiją padėti jaunam žmogui apsispręsti, be jokių marketinginių intencijų. Nes man labai liūdna, kad jauno žmogaus nuomonę ir pasirinkimus lemia kitų įtaka arba, kaip aš mėgstu sakyti, „gražesnis saldainio popieriukas“. Kai važiuoju į mokyklas ar kitų renginių metu, taip pat stengiuosi mokiniams kalbėti apie tai, kas svarbu renkantis studijas, tad VDU vasaros mokykla nėra vienintelis renginys su tokiu tikslu.

Galbūt būdama studentė dalyvavote panašioje vasaros mokykloje, kurios metu suradote bendraminčių, draugų, kolegų?

Savo aktyvų dalyvavimą ir įsitraukimą į įvairias veiklas pradėjau tik magistro studijose (labai gailiuosi dėl to). Buvo daug įvairių savanorysčių, projektų, organizacijų, išvykų. Dėl visų šių dalykų ne tik suradau žmones, kurie padarė didelę įtaką mano asmenybės vystymuisi, bet ir pakeitė mano požiūrį į gyvenimą. Be viso šito šiuo metu nebūčiau VDU dalis.

Ar panašios mokyklos trūko Jums pačiai studijų metais? Ar kažkuriuo momentu pagalvojote, jog „būtų gerai turėti kažką panašaus“?

Kai aš buvau vyresniųjų klasių moksleivė, man trūko visko (gal dėl to, kad augau nedideliame miestelyje), ką turi dabartiniai mokiniai: universitetinių renginių, universitetų atstovų vizitų, studijų mugių. Tuo metu net interneto platybėse nebuvo tiek daug informacijos. Pagrindinis pagalbininkas buvo žurnalas, kuriame buvo surašyti visi svarbūs dalykai (įdomu, koks tuo metu tiražas buvo).

Žinau, kad magistro laipsnį VDU įgijote 2013 m. Vasaros mokykla universiteto administracijos yra organizuojama nuo 2011–2012 m. Tad veikiausiai prasilenkėte. Patikslinkite, ar būdama magistrantė domėjotės renginiu?

Neprasilenkiau (šypsosi – red. past.). Buvau savanorė šiame renginyje. Tuo metu labai pavydėjau šio projekto organizatoriams, svajojau tai daryti ateityje. Išsipildė. Turiu paminėti, kad būdama magistrante stengiausi savanoriauti visur. Su grupioke studijų pradžioje išsikėlėme tikslą – būti aktyviomis ir tapti matomomis. Būtent nuo to viskas ir prasidėjo.

Ką iš viso to gaunate kaip žmogus? Juk turi būti kažkas, tiesa? Grįžtamasis ryšys iš abiturientų? Galbūt mėgaujatės organizacine veikla?

Žinai tą jausmą, kuris aplanko, kai suvoki, kad tuoj tuoj nutiks kažkas labai gero? Kai jaudulys susimaišo su laime? Kartais net negali užmigti dėl to naktį – na, kaip vaikystėje prieš ekskursijas. Tai darau dėl šito jausmo. O jis aplanko pačiomis netikėčiausiomis akimirkomis. Pasisekė man tiek su mano darbo veiklomis, tiek su kolegomis, su kuriais tas veiklas atliekame.

Kiek laiko užtrunka suorganizuoti stovyklą nuo A iki Z? Jau minėjote, jog galutinio sprendimo dėl šių metų kaip ir neturite. Stovykla įprastai vyksta trečią birželio savaitę. Daug nežinomybės, tačiau galbūt renginys dar nėra iki galo „palaidotas“?

Deja, bet ir šiemet šio renginio greičiausiai nevykdysime. Labai gaila. Perkelti į nuotolinę erdvę nesinori, nes visi, vėlgi, pabrėžiu, VISI jau yra pavargę nuo kompiuterių ekranų. Įprastai organizacinė veikla konkrečiai šiam renginiui trukdavo du mėnesius.

Kiek žmonių dirba rengiant VDU vasaros mokyklą?

Pagrindinį organizacinį komitetą sudaro 3–4 žmonės.

Jei teisingai suprantu, VDU vasaros mokykla naudinga tuo, nes atlieka tam tikrą reprezentacinę funkciją. Vyresnių klasių moksleiviai ir abiturientai gauna realią galimybę pasižvalgyti universiteto viduje bei taip nuspręsti, ar tokioje terpėje jiems patinka. Mano klausimas yra toks: kaip ketinate pritraukti abiturientus pasirinkti studijas VDU, kai netekote vienos didesnių juos pritraukiančių priemonių?

Per visus metus turime ne vieną renginį, kurio metu kviečiame vyresniųjų klasių moksleivius susipažinti su universitetu. Konkrečiai abiturientams buvo organizuojami šešių savaičių trukmės parengiamieji kursai, kurie padėjo pasiruošti egzaminams. Taip pat lankėmės virtualiuose mokyklų renginiuose. Stengiamės palaikyti ryšį su moksleiviais socialinėse medijose ir ganėtinai dažnai su moksleiviais bendraujame individualiai (laiškais, telefoniniais skambučiais). Ir, aišku, dabar laukia svarbiausias momentas – bendrasis priėmimas. Jo metu vykdome konsultacijas, padedame susigaudyti painiose priėmimo taisyklėse. Tad jei reikės kažkokios pagalbos – žinai į ką kreiptis.

Žurnalo „Studis“ redakcija skaitytojams primena, jog visą informaciją apie stojimo sąlygas galima rasti pagrindiniame VDU puslapyje: (https://www.vdu.lt/lt/);