Psichologijos kampas

Motyvacija mokytis 

Evelina BACIUŠKAITĖ

Krūva namų darbų, atsiskaitymų, o norisi leisti laiką žiūrint serialą, skaitant knygą, darant bet ką, tik… nesimokant? Tikriausiai daugeliui studentų ar mokinių pažįstama situacija, kuri dažniausiai užklumpa tada, kai darbai, rodos, spaudžia iš visų pusių. Jau prasidėjus mokslo metams girdėjau kalbas, kaip sunku grįžti ir vėl reikia „išmokti mokytis“, o svarbiausia – atrasti jėgų mokytis. Pripažįstu, pati labai dažnai atsiduriu situacijose, kai motyvacija mokytis sumažėja, tačiau, deja, darbų kiekis su ja tikrai nekrenta, tada bandau atrasti būdų, kaip atlikti darbus ir „netempti gumos“. Todėl šiandien, ypač prieš prasidedant sesijai, noriu šiais savo atrastais patarimais pasidalinti su jumis. Perspėju, kad nesu nei psichologė, nei motyvatorė, nei atradėja, tik dalinuosi tuo, kas man padėjo, tikėdamasi, kad tai pagelbės ir tau!

  • Pertraukėlė nuo socialinių tinklų

Ar teko susidurti su situacija, kai mokantis, netyčia žvilgtelėjus į telefoną, net nepastebi, kaip žiūri jau 20 vaizdo įrašą Tik Tok‘e? Kartais mes nesuprantame, kaip greitai praeina mūsų mokymosi laikas, nors atrodo mokytis dar net nepradėjome. „Netyčia“ paimdami telefoną į rankas, dažnai mokymosi laiką jam ir atiduodame. Žinau, banalu, tačiau tu tik pabandyk! Prieš eidamas mokytis telefone išjunk internetą, o patį telefoną – padėk kuo toliau nuo savęs. Nematydamas mažame ekranėlyje atsirandančio naujo pranešimo, neišsiblaškysi bei sutelksi dėmesį tik į vieną darbą.

  • Darbotvarkė ir ryškus žymeklis

Jeigu teko dalyvauti bet kokiame laiko planavimo seminare, mokymuose ar kažkokioje panašioje veikloje, tikriausiai šią frazę žinai jau mintinai – „susidėlioti darbotvarkę – labai svarbu!“. Ir iš tiesų, tai tikrai svarbu! Metų metus savo dienos darbus nešiodavausi mintyse, tikėdamasi, kad mano atmintis – visagalė. Taip darbų nepamiršdavau (bent jau dažniausiai), tačiau tai nesuteikė jokio efektyvumo. Galiausiai, nusprendžiau pradėti naudoti savo užrašinę tinkamai – prieš eidama mokytis, visuomet susirašau dalykus, kuriuos turiu pasidaryti / išmokti. Planavimas man padeda suprasti, kiek daug ar mažai turiu šiandien iš savęs pareikalauti!

Taip pat, visai neseniai nusprendžiau pasižymėti darbo atlikimą. Ką tai reiškia? Atlikus darbą, čiumpu ryškios spalvos žymeklį, kuriuo nubraukiu dalyką, kurį jau išmokau / padariau. Nežinau, ar tai kažkoks psichologinis triukas, to vis dar neišsiaiškinau, tačiau matydama, kad mano užrašinėje, pasirinktos dienos lape daugėja ryškių brūkšnelių, atrodo atsiranda energijos padaryti viską iki galo, kad neliktų „nenuspalvintų darbų“.

  • Ar žinojai, kad muzika gali padėti susikaupti?

Gerai, šis patarimas tiks tikrai ne visiems, tačiau galbūt tai taps tavo naujuoju būdu atlikti visus užsilikusius darbus jau dabar. Dažnai muzika ar, apskritai, kažkoks garsas, mus blaško, trukdo susikaupti, tačiau kiti – net negali atlikinėti namų darbų be melodijos ausinėse. Aš pati esu įvairiapusiška – kartais negaliu daryti darbų be muzikos, kartais net vos girdimas musės zvimbimas man neleidžia susikaupti. Visai neseniai kūrybinės užduoties atlikimo metu, atradau grojaraštį pavadinimu „Study music“. Iš pat pradžių pagalvojau, kad tikriausiai kažkas šiaip, neturėdamas, ką veikti sugalvojo padėlioti grojaraštį, tačiau pabandžiau – veikia. Tokių grojaraščių – pilna! Tai dažniausiai ramios melodijos be žodžių, dažnai – gamtos garsai. Nežinau, kiek jos padeda susikaupti atliekant matematikos užduotis, tačiau kūrybinio stiliaus darbams tokio tipo muziką pabandyti klausyti fone tikrai rekomenduoju!

  • Nepamiršk pertraukėlių!

Blogiausia mintis – „Nu va, dabar prisėsiu ir per visą naktį sėdėsiu, darysiu be pertraukų, kol padarysiu“. Griežtai – ne! Taip, atrodo gerai, pasėdėsiu pora valandų, pasidarysiu visus darbus ir tada ramu, darysiu ką noriu, tačiau dažniausiai tokį kelių valandų darbą galiausiai komplikuoja didelis nuovargis, dėl kurio darbo pabaiga – kad tik greičiau, nepatikrinant, bet tik išsiųsti.. Jeigu planuoji prie namų darbų praleisti daugiau laiko – planuok tą laiką. Susiplanuok kiek laiko mokysiesi ir įtrauk bent jau 15 minučių pertraukėles. Pertraukėlių metu jokiu būdu negriebk iš karto telefono, geriau – pailsink akis, atsistok, pavaikščiok. Atsitraukti nuo darbo yra būtina, kad nuovargis nesugadintų ne tik mūsų darbo kokybės, bet ir mūsų pačių sveikatos!

  • Normalus miego režimas

Dažnas studentas jau gyvena su fraze – „Nu per sesiją – bemiegės naktys“. Ir, deja, tokia realybė, daugelis moksleivių ir studentų skiria savo naktis mokymuisi, mažai miega, o tada, pavargę ir nepailsėję keliauja į atsiskaitymus. Nors naktį laiko mes turime tikrai labai daug, bet tas laikas turi būti skirtas normalios trukmės miegui. Ką reiškia normalios? Mokslininkų įrodyta, kad jaunas žmogus turi išmiegoti nuo 6 iki 8 valandų naktį. Nepamiršk, kad darbo kokybė priklauso nuo mūsų pačių būsenos, o ji bus gera tik tinkamai pailsėjus. Be to, nors darbus ir norime atlikinėti naktį, tačiau produktyviausia dienos dalis – rytas. Būtent dėl to, geriau planuok laiką taip, kad ryte galėtum pasimokyti, o naktį – pailsėti!