Psichologijos kampas

Jaunatviškas maksimalizmas – kokie ženklai rodo, kad jau reikia sustoti?

Justina BOGUŽAITĖ

Dar mokykloje ir vėliau, įstojus į universitetą, vidinis užsidegimas, imtis kuo daugiau įvairiausių veiklų, prisijungti prie įvairių organizacijų, savanoriauti, dirbti, atrodo neišsemiamas. Laiko ir noro atrandame viskam: norime pasinaudoti visomis galimybėmis, išbandyti ir parodyti save kuo daugiau. Tačiau nuo darbų ir veiklos krūvio vieną dieną imame ir „sudegame“. Mūsų energijos degtukas užgęsta. Kokios to priežastys ir kaip išvengti rimtų pasekmių? 

Pirmajame kurse viskas nauja, įdomu, traukia – negirdėtos veiklos, organizacijos arba galimybės prisijungti prie jau seniai išsvajotų. Sau mintyse sakai: „Aš dar tik pirmakursis, studijų krūvis ne toks didelis, kad spaustų mokytis iki išnaktų, tikrai visur suspėsiu!“. Palauk, sustok. Mes neturime tiek supergalių ir paroje nėra tiek laiko, kad suspėtume visur. Laikui bėgant jau žiūri – reikia ruoštis koliokviumams, egzaminams, daryti namų darbų užduotis… Vėliau prisideda ir privalomosios praktikos, gretutinės studijos ar darbas. O kur dar renginių gausa, noras pabūti ir su šeima, ir draugais bei skirti laiko poilsiui. Ir vieną dieną pastebi, kad imi nebespėti… 

Išauga darbų krūvis, deadlineai artėja ir viskas vyksta ne pagal planą. Jaučiamas stresas, nes visur reikia skubėti, viską suspėti, darbus daryti paskubomis, o darant greitai neretai nukenčia kokybė arba darbo išvis nepavyksta atlikti, ima skaudėti galvą, miegojimo laikas mažėja… Jausmas lyg galvoje tiksi bomba, kuri bet kurią akimirką gali sprogti. 

Kad taip neatsitiktų ir organizmas neišsektų, reikia atkreipti dėmesį į jo siunčiamus signalus. Jei Jums skauda galvą – būtina pailsėti, užsiimti veikla, kuri padėtų nusiraminti, atsipalaiduoti. Tai gali būti paprasčiausias pasivaikščiojimas lauke, arbatos puodelio atsigėrimas ar knygos paskaitymas jaukiai įsitaisius ant sofos. Jei Jus ima miegas, nuolat jaučiatės pavargę ir suirzę, trūksta motyvacijos, jaučiate didelį nepasitikėjimą savimi arba atrodo, kad Jums tuo metu niekas nesiseka – tai yra pervargimo požymiai. Būtina nedelsti ir laiku kreiptis į specialistus, rūpintis savo sveikata, kad išvengtumėte liūdnų pasekmių. 

Jaunatviškas maksimalizmas gali pakišti koją tikslų siekimui. Norėti ir siekti daug yra sveikintina, tačiau būtina jausti ribas. Svarbu turėti prioritetus, kam galite ir norite skirti daugiausiai laiko, o ko galite atsisakyti, kad išvengtumėte papildomo streso. Visgi sveikata turėtų būti mūsų prioritetas – numeris vienas. Studijų metas tam ir skirtas, kad atrastumėme save, sau tinkančias ir patinkančias veiklas, išsigrynintumėme vertybes ir prioritetus, o po studijų darbams turėsime marias laiko, tad tausokite save! 

Praktiniai patarimai jaučiant perdegimo simptomus:

  • Atsisakykite darbų ir veiklų, kurie Jums kelia nereikalingą stresą;
  • Susidarykite prioritetų sąrašą;
  • Susidėliokite darbus taip, kad turėtume pakankamai laiko pailsėti;
  • Skirkite daugiau dėmesio savo sveikatai, miegui ir visavertei mitybai; 
  • Nebijokite atsisakyti darbų ir veiklų, jei jaučiate, kad nebegalite „pavežti“.